Predčasne volitve: zdi se, da v Kanadi kandidira tudi Trump
V Kanadi bodo danes potekale predčasne parlamentarne volitve, na katerih se bodo v prvi vrsti udarili liberalci in konservativci, a se glede na vzdušje zdi, da kandidira tudi ameriški predsednik Donald Trump.

Vladajoča kanadska liberalna stranka je morala po odstopu Justina Trudeauja najti novega vodjo. Tega je našla v Marku Carneyju. Gre za bančnika in nekdanjega guvernerja kanadske centralne banke, ki se je kljub zagatnemu položaju, v katerem se je po Trumpovih carinskih manevrih znašla Kanada, ameriškemu predsedniku drzno postavil po robu. Liberalci, ki so v večji meri že izgubili zaupanje kanadskih volivcev, se lahko tako Trumpu zahvalijo, da je njihova priljubljenost znova poskočila, Carney pa zaradi vsesplošnega vzdušja v državi ni okleval in je nemudoma razpisal predčasne volitve.

Predvolilna kampanja je ves čas potekala v senci trgovinske vojne z ZDA in Trumpovih izjav, da mora Kanada postati 51. ameriška zvezna država. Carneyju, ki mu je uspel preporod liberalne stranke, nasproti stoji vodja konservativcev Pierre Poilievre, za katerega številni menijo, da njegov slog preveč spominja na Trumpovega.
Kot je za tiskovno agencijo AP pred volitvami poudaril Jean Charest, nekdanji predsednik vlade v kanadski provinci Quebec, bo na volilnem lističu v resnici vprašanje, »kdo je oseba, ki jo bomo izbrali, da se bo spopadla s Trumpom. Vse se je spremenilo.«

Kaj pravijo ankete
Če se je še pred nekaj meseci zdelo, da liberalci na prihodnjih kanadskih volitvah ne bodo imeli možnosti za zmago, se je s Trumpom vse spremenilo. Ankete so v zadnjem obdobju več možnosti za zmago pripisovale Marku Carneyju. Glede na anketo, ki jo je sredi januarja izvedla kanadska družba Nanos, so konservativci med volivci uživali kar 47-odstotno podporo, medtem ko je bila podpora vladajočim liberalcem vsega 20-odstotna. Nanosova zadnja anketa na drugi strani kaže, da liberalci celo vodijo za 4 odstotne točke na nacionalni ravni in za 6 odstotnih točk v Ontariu, kanadski provinci z najvišjim številom prebivalcev. Kot sicer opozarjajo analitiki, so v trenutnem vzdušju po svetu ankete zelo nepredvidljive, v zadnjem desetletju pa se je na zahodu odvilo že več presenečenj.
Charest, sredinski politik, ki je Quebec vodil med letoma 2003 in 2012, je v luči kanadskih volitev manjši nasvet poslal tudi čez južno mejo. Dejal je, da če si Trump želi, da tudi v drugih demokracijah na oblast pridejo njegovi ideološki prijatelji, mora najprej nekoliko umiriti svojo retoriko in dejanja. »V Beli hiši bi morali sesti za mizo in premisliti, kakšen učinek ima Trump na preostali svet.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se