Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Miselnost
Čas branja 2 min.

Pripadnikom generacije Z vse bližje fizični in ne pisarniški poklici


S.R.
30. 3. 2025, 05.44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Generacija Z niti ne tako potihoma spreminja določena pravila igre, ki so se jih v zadnje pol stoletja privadili zlasti tako imenovani »boomerji« oziroma pripadniki povojne »baby boom« generacija.

generacija z
TikTok
Eden od trendov na TikToku je tudi hvalisanje s svojim delom, ki ne vključuje sedenja v pisarni.

Da pripadniki generacije Z, torej rojeni med letoma 1995 in 2010, spreminjajo pravila igre, ni veliko presenečenje, saj so njihovo odraščanje zaznamovale precej drugačne razmere, kot so jih poznale generacije pred njimi, situacija pa glede nekaterih kazalnikov tudi danes ni nič bolj rožnata. Stanovanjska problematika je prisotna v večjem delu zahodnega sveta, dnevni stres pa povzročajo tudi geopolitične razmere.

Generacija Z ima glede na nedavno raziskavo Forbesa in ameriškega podjetja za tržne raziskave Harris Poll povsem drugačen odnos zlasti na področju dela. Čutijo precej manj pripadnosti do podjetja, v katerem so zaposleni, precej večji poudarek pa dajejo delu na daljavo, ravnotežju med poklicnim in družinskim življenjem in prilagodljivemu delovnemu času. Terjajo tudi boljšo plačo, menjava službe pa jim ne dela prevelikih skrbi.

@morganlynnbosch #CapCut #whipline #somecraneop #mammoet #mammoetcrane #crane #craneoperator #trades #bluecollar #tradie #alberta #mobilecraneoperator #womenintrades #mobilecrane #allterrain #cranes #journeyman #yeg #yeggers #femaleintrades #reliablecrane #tadano #ltm #liebherr ♬ original sound - Vanessa Simeon

Sprememba miselnosti

Glede na raziskavo kar 46 odstotkov zaposlenih, ki pripadajo generaciji Z, meni, da se vrednote njihovih delodajalcev le »deloma« skladajo z njihovimi vrednotami ali pa se sploh ne. Drugačna je tudi njihova vizija uspeha, saj precej manj poudarka dajejo ideji službe za nedoločen čas, zlasti pa klasičnemu delavniku s sedenjem v pisarni od jutra do večera. Zanimivo se razmeroma velik delež pripadnikov te generacije vidi med tako imenovanimi »modrimi ovratniki,« torej med fizičnimi in ne pisarniškimi delavci. V anketi revije Intelligent jih je kar približno 32 odstotkov odgovorilo, da se nameravajo zaposliti na delovnem mestu, ki terja fizično delo. Obenem naj bi se višal delež tistih, ki opuščajo študij in se odločajo za fizične poklice. Stvar je šla celo tako daleč, da se s svojim »umazanim« delom hvalijo na TikToku.

Raziskave kažejo na precejšnjo spremembo miselnosti v generaciji Z. Diploma kot simbol prestiža in ponosa, nato pa sanjska služba? Delež takih, ki prisegajo na to mantro, se kot kaže v zadnjih letih znižuje, to pa naj bi bilo zlasti opazno v času po pandemiji covida-19.

Še ena raziskava, ki jo je izvedla družba Deloitte, kaže, da kar 56 odstotkov pripadnikov generacije Z živi od plače do plače, kar tretjini pa precejšnje skrbi povzroča naraščanje življenjskih stroškov. Številni so pozorni tudi na dogajanje na področju umetne inteligence. Bojijo se namreč, da bo ta dodatno zarezala v delovna mesta, zlasti pisarniška, medtem ko naj bi bili fizični poklici na to bolj odporni.

@lextheelectriciann You guys saw me take it apart, now it’s time to put it back together. If I ever have to work in a cable tray that close to the ceiling again I’m gonna lose it 😂😭⚡️ #lextheelectrician #electrician #femaleelctrician #commercialelectrician ♬ Trendsetter - Connor Price & Haviah Mighty

Generacije zahodnega sveta

Natančne opredelitve različnih tipov generacij potrošnikov v zahodnem svetu ni. Ljudje se v demografske kohorte razvrščajo glede na letnico rojstva, a so opredelitve in časovni razponi, ki obsegajo posamezne generacije, precej ohlapni, meje pa so zabrisane. Generacije so čez palec določene glede na dogodke in druge okoliščine po svetu.

Glede na opredelitev na Wikipediji:

izgubljena generacija (1883–1900)
veličastna generacija (1901–1927)
tiha generacija (1928–1945)
baby boom generacija (1946–1964)
generacija X (1965–1980)
milenijci ali generacija Y (1981–1996)
generacija Z (1997–2010)
generacija alfa (2011–2025)


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.