Evropa ima pripravljen seznam za Trumpa: toaletni papir, sadje, soja in stotine drugih izdelkov
Po zadnjih pogovorih med EU in ZDA glede carin oziroma trgovinskih vprašanj, na stari celini žogico prenašajo na drugo stran Atlantika.

Evropska komisija je včeraj sporočila, da je po večurnih pogovorih z ameriškimi predstavniki zdaj vse odvisno od ZDA. Evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič je ameriškemu ministru za trgovino Howardu Lutnicku na pogovorih ponovil ponudbo EU o vzajemnih tarifah nič za nič za industrijsko blago, vključno z avtomobili.
Carine za zdravila in čipe
Ameriški predsednik Donald Trump je to ponudbo sicer označil za nezadostno za odpravo ameriškega trgovinskega primanjkljaja. Trump je pred časom EU obtožil, da je bila ustanovljena za izkoriščanje ZDA, in v začetku aprila napovedal 20-odstotne carine na uvoz iz Evrope, ki jih je nato prejšnji teden za 90 dni zamrznil. Do izteka tega roka so v ZDA v veljavi 10-odstotne carine na uvoz blaga. EU je posledično napovedala 90-dnevni odlog izvajanja protiukrepov v odziv na marca uvedene 25-odstotne dodatne carine na uvoz jekla in aluminija v ZDA. V ZDA že od 2. aprila veljajo tudi 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov, Trump pa je v ponedeljek napovedal tudi uvedbo carin na uvoz zdravil v ZDA, še v tem tednu pa naj bi razkril tudi carine na uvoz čipov. Obsežna odvisnost od tuje proizvodnje zdravil in čipov naj bi predstavljala grožnjo nacionalni varnosti ZDA.
Evropa sporoča: Na potezi so ZDA
Tudi farmacevtski izdelki, čipi ter presežne zmogljivosti v jeklarskem in aluminijskem sektorju so bile prav tako teme zadnjih pogovorov, v Evropi pa so po njih dali vedeti, da EU opravlja svoje del nalog in da morajo svoje stališče zdaj jasno opredeliti Američani. "Potrebovali bi dodatno stopnjo angažiranosti ZDA, da bi se pogovori uspešno nadaljevali."
Če pogajanja ne bodo uspešna, bodo začeli veljati protiukrepi, sporočajo v EU. Na seznamu EU je približno 400 ameriških izdelkov, za katere bi lahko že sredi julija veljale višje carine. Še dodatno pa bi lahko to hkrati ali pozneje vplivalo na kar 1300 izdelkov. Najpomembnejši ameriški izvozni artikli v Evropo so nafta, plin, farmacevtski izdelki, letalska in medicinska oprema, avtomobili. Na seznamu izdelkov, na katere bi lahko vplivali evropski protiukrepi, so motocikli, soja, ki predstavlja največji kmetijski izvoz ZDA v Evropo, pa sveže sadje in oreščki, toaletni papir, ženska kozmetika in tako dalje. "EU bo k pogovorom še naprej pristopala na konstruktiven način, da se opredeli področja skupnega interesa. Jasno je, da bodo za uspešen epilog v 90-dnevnem oknu potrebna znatna skupna prizadevanja," sporočajo iz Bruslja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se