Poškodba med študentskim delom: večina ne ve, da jim to pripada
Študentsko delo prinaša izkušnje in zaslužek, a tudi tveganja. Kaj pa, če se med delom poškodujete? Ali imate pravico do nadomestila in kako poteka postopek? Nesreča nikoli ne počiva, zato v članku preverite, kaj je dobro vedeti, v primeru nezgodne na študentskem delovnem mestu.

Če se poškodujete med študentskim delom, najprej o tem obvestite delodajalca, nato obiščite zdravnika. Na E-študentskem servisu poudarjajo, da imajo študenti vedno pravico do zdravniške pomoči. Za čas odsotnosti od dela pa zaradi poškodbe niso upravičeni do bolniškega nadomestila. Pomembno je vedeti, da so pravice študentov in dijakov pri študentskem delu jasno določene in za katere situacije so mladi zavarovani.
Na spletni strani Vlade navajajo, da je v Sloveniji zakonsko urejeno, da so dijaki in študenti, ki opravljajo začasno in občasno delo, vključeni v več vrst zavarovanj. Pokojninsko, invalidsko, zdravstveno in za poškodbe pri delu in poklicne bolezni. S tem je študentsko delo tudi uradno zavarovano.
Obvestiti nadrejenega
V primeru nezgode ali poškodbe pri delu je treba to takoj sporočiti neposrednemu vodji oziroma delodajalcu, sporoča E-študentski servis. Po uradni evidenci navajajo, da gre prijava neposredno na Inšpektorat za delo in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Pravice do bolniškega nadomestila veljajo za redno zaposlene, uveljavljanje pravic do bolniškega nadomestila pri študentskem delu ni možno. Če se zgodi, da delodajalec noče prijaviti nezgode, imate pravico sami obvestiti Inšpektorat za delo ali poiskati pomoč pri študentskem servisu oziroma pravni pomoči.
Ali ob poškodbi dijak/študent prejme odškodnino?
»Delodajalec pri študentskem delu plača za dijaka/študenta tudi Prispevek za poškodbo pri delu in poklicno bolezen (v višini 0,53 %). Na podlagi tega prispevka študent ne prejme odškodnine, saj gre za prispevek, ki se plačuje za dodatno tveganje pri opravljanju dela. Iz naslova plačevanja tega prispevka so študenti upravičeni do zdravstvenih storitev, ki so posledica poškodb pri delu in poklicnih bolezni. Celotno administracijo in vse prispevke ureja študentski servis.« so zapisali na spletni strani E-študentki servis.
Do odškodnine ima študent pravico le, če je poškodba posledica kršitve s strani delodajalca. Ta odškodnina se lahko ureja prek zavarovalnice delodajalca, ki je
najel študenta/dijaka.
Na spletu je možno najti ponudnike odškodninskih denarnih nadomestil za študente. Nekateri obljubljajo »visoko denarno izplačilo«, zaradi poškodb na delovnem mestu. Navajajo, da za študente veljajo enaka pravila kot za redno zaposlene in da so pogoji za upravičenje do odškodnine na delovnem mestu še bolj milostni. Pri E-študentksem servisu pa te trditve zavračajo in kot pravijo, gre le za odškodninsko tožbo, ki je lahko vloži vsak.
Študent naj o poškodbi vedno obvesti delodajalca in obišče zdravnika. Če pride do nesreče, ukrepajte, saj vaše zdravje ni predmet pogajanj. Poznati svoje pravice pomeni zaščititi sebe. In če naletite na ovire, poiščite pomoč, saj je brezplačna in vedno na vaši strani.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se