Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Zavajajoče oglaševanje neobank
Čas branja 1 min.

Zveza potrošnikov svari: Preverite, kam gre vaš denar


Ž.F. / STA
10. 4. 2025, 10.52
Posodobljeno
11:39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ob izjemno nizkih obrestnih merah, ki jih nudijo banke pri nas, se vse več Slovencev odloča za poslovanje z neobankami. Te ponujajo bistveno višje obrestne mere kot slovenske banke, a kot opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), lahko njihove ponudbe skrivajo tudi pasti.

revolut, neobanka
Profimedia
Revolut je ena izmed najbolj znanih in priljubljenih neobank pri nas.

Kot primer neobanke, katere ponudba očitno ni niti tako preprosta niti tako varna, kot se zdi na prvi pogled, je ZPS v današnjem sporočilu za javnost navedla nemško spletno banko Trade Republic s sedežem v Berlinu.

Neobanki, ki trenutno nudi privlačno 2,5-odstotno obrestno mero »na vašo gotovino, brez omejitev«, nemška potrošniška organizacija Center za zaščito potrošnikov Baden-Württemberg očita zavajajoče oglaševanje. Očita ji nejasne informacije o naravi obrestnih mer in o tem, kje je dejansko hranjen denar potrošnikov. Zato je proti njej vložila tožbo na sodišču v Berlinu.

Sodišče bo odločalo, ali je oglaševanje platforme v nasprotju z zakonodajo o varstvu potrošnikov. Odločitev bi lahko vplivala na delovanje finančnih platform (neobank) po vsej Evropi – tudi v Sloveniji, kjer potrošniki vedno pogosteje iščejo boljše donose v času nizkih obresti pri domačih bankah, so sporočili iz ZPS.

Slovenskim potrošnikom svetujejo, naj kljub mamljivim obrestim dobro preverijo pogoje in razumejo, kako se uporablja njihov denar. »Preverite, kam gre vaš denar,« so zapisali.

Če je del sredstev vložen v denarne sklade, ti niso zajeti v jamstvo za vloge. Poleg tega tovrstni »depoziti« po slovenski davčni zakonodaji najverjetneje ne štejejo med denarna sredstva na vpogled (in s tem donosi niso obdavčeni), ampak med naložbe in so skladno s tem obdavčeni.

Potrošniki naj se tudi zavedajo, da se obrestne mere spreminjajo. Kar danes prinaša 2,5 odstotka donosa, lahko jutri le dva odstotka ali manj. Vedno naj preberejo tudi drobni tisk in pogoje poslovanja, pa čeprav se morajo potruditi, da jih sploh najdejo.

Na ZPS bodo po besedah vodje finančne pisarne Tanje Piškur pozorno spremljali nadaljnji razvoj dogodkov in o pomembnih spremembah pravočasno obveščali javnost. »Medtem pa bodite previdni pri prenosu prihrankov na nove, alternativne platforme,« so na ZPS pozvali potrošnike.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.