Minister Poklukar: Varnostne grožnje obstajajo, tudi v šolskem okolju
Pristojni ministri so na današnjem posvetu o izzivih pri soočanju z grožnjami v vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodih v uvodnih nagovorih izpostavili pomen sodelovanja in preventive. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je poudaril, da je zagotavljanje varnosti eden od temeljev za uspešen šolski sistem.

Za učence je po mnenju Logaja pomemben tudi občutek varnosti, ki je med drugim odvisen od preventive, poznavanja in upoštevanja protokolov zaposlenih ob določenih situacijah, njihovega angažiranja in ustreznih medosebnih odnosov.
Logaj je zagotovil, da na ministrstvu področje varnosti urejajo sistemsko, med drugim s predlogom novele zakona o osnovni šoli. Tako so opredelili podlage za pregled osebnih predmetov in rabo elektronskih naprav v šolah ter predlagali zmanjševanje administrativnih bremen. "Ustvariti želimo učinkovito ravnovesje med sistemsko regulacijo in avtonomijo šole ter omogočiti upoštevanje okoliščin, kulture, vrednot in dinamike posamezne šole," je zatrdil Logaj.
Šola ne zmore nositi odgovornosti za odpravo nasilja v celoti
Minister Logaj je še dejal, da je šola zgolj prostor, kjer se odraža širša družbena klima in zato sama ne zmore nositi odgovornosti za odpravo nasilja v celoti. Reševanje teh izzivov zahteva celovit pristop, ki vključuje sodelovanje šole, staršev, lokalne skupnosti, socialnih služb, policije, medijev in drugih.
Spomnil je, da so z ministrstvom za notranje zadeve junija lani podpisali protokol o obveščanju in ukrepanju v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih, katerega cilj je obveščanje in ukrepanje ob zaznanih grožnjah.
Po besedah ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča je omenjeni protokol, h kateremu so pristopili tudi oni, zelo pomemben za študente in zaposlene na fakultetah, ključno pa ga je izpopolnjevati. "Preventiva je glavni element, ki ga moramo krepiti takrat, ko imamo čas," je dejal Papič.
Izpostavil je, da so predpogoj za zagotavljanje varnosti oziroma vsaj občutka varnosti na fakultetah dobri materialni pogoji za delo. To po mnenju Papiča zagotavljajo s predlogom zakona o visokem šolstvu, ki ga je prejšnji teden potrdila vlada.
Varnostne razmere v Sloveniji so stabilne
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je zagotovil, da so varnostne razmere v Sloveniji stabilne, vendar se je kljub temu pomembno zavedati, da določene varnostne grožnje obstajajo, tudi v šolskem okolju. "Na nas je, da se s skupnimi napori nenehno trudimo, da šolski prostor kljub grožnjam, fizičnim ali kibernetskim, ostaja čim bolj varno okolje," je poudaril.
Šole se soočajo z različnimi oblikami nasilja
Navedel je, da je policija pristopila k izobraževanju zaposlenih v šolah za ukrepanje ob grožnjah. Poleg tega so pripravili nova priporočila, kako ravnati v primeru groženj, ki so namenjena vsem izobraževalnim ustanovam. "Morda vseh groženj ne moremo preprečiti, vendar pa lahko s stalnim medsebojnim sodelovanjem storimo zelo veliko, da bomo na sodobne varnostne grožnje dobro pripravljeni in predvsem odporni," je zagotovil minister.
Šole se namreč soočajo z različnimi oblikami nasilja. Zadnji primer medvrstniškega nasilja se je zgodil na Ptuju, ko se je skupina osnovnošolcev znesla nad vrstnikom. Konec januarja pa je več kot dvesto šol po elektronski pošti prejelo generične grožnje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se