Sveti Andraž: Še danes aktualna simbolika kruha
Vsakoletno druženje so andraški upokojenci tokrat popestrili s prikazom nekdanjega življenja in dela. V društvu se posvečajo rekreaciji in izletništvu, športu, sociali in raziskovanju preteklosti domačega kraja.

Letošnji piknik andraških upokojencev je bil slovesno obarvan; društvo je namreč praznovalo 40-letnico delovanja. Odeti v nekdanja kmečka oblačila, značilna za Slovenske gorice, so andraški upokojenci na pobudo Kluba ohranjanja kulturne dediščine, ki deluje v okviru društva, predstavili mlatenje pšenice po starih običajih, njeno grobo in fino čiščenje, klepanje kos in srpov, brušenje nožev na vrtečem kamnu, šiljenje in obdelavo lesa, žaganje drv z žago amerikanko, delo s stopo za luščenje ajde, delo z žrmljami – ročnim mlinom in pletenje korobačev, na ogled pa so bile tudi stare fotografije občine in njenih znamenitih občanov. Pridružile so se jim vitomarške gospodinje, ki so na pikniku izdelovale okraske.
»V občini se lahko pohvalimo, da na različne načine ohranjamo preteklost, pa naj bo to skozi muzej v Hrgovi hiši in v hiši Vinka Gomzija, viničarijo Stanka Čučka ali skozi delovanje domačega kulturno-umetniškega društva, gasilcev, čebelarjev in občinskih projektov, ki so sofinancirani z evropskimi sredstvi, kot je na primer projekt stare šole. Zavedamo se namreč, da je vse, kar se je do danes ustvarilo, spoznalo, naučilo ali iznašlo, osnova sedanjosti in napotek v prihodnost, zavedamo se torej, da naša sedanjost povezuje krog preteklosti s prihodnostjo,« z zadovoljstvom ugotavlja andraški raziskovalec zgodovine Edi Kupčič.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se