© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Šmarješki strojevodja ne potrebuje železnice


lokalno
13. 5. 2008, 00.00
Posodobljeno
15. 05. 2008 · 14:33
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

1.jpg
Arhiv Lokalno.si
1.jpg
Marjan Hočevar na svojem upokojenskem delovnem mestu ...

V Šmarjeti nimajo železniške postaje in seveda tudi tirov ne, imajo pa zato vlak. Malo huda beseda je vlak, bolj primerno je vlakec, ki lahko naenkrat popelje okoli 40 potnikov, ki so udobno nameščeni v treh vagončkih.

Vlakovodja, ki je hkrati tudi vzdrževalec vlakca in celo turistični vodič, je Marjan Hočevar iz Gorenje vasi pri Šmarjeti. Bil je aktivni gasilec v GRC Novo mesto, zdaj pa je aktiven upokojenec. Ideja, da bi postal vlakovodja, pa se mu je porodila, kot sam pravi, pred 25. leti, ko je dopustoval v nekem obmorskem kraju in tam prvič videl traktor, predelan v turistični vlak. Tako zelo se mu je vtisnil v spomin, pa tudi zato, ker človek enostavno mora nekaj početi, da se je takoj po upokojitvi lotil dela. V domači delavnici sta skupaj s sinom, ki sicer nadaljuje gasilsko tradicijo v družini, varila, žagala, pilila, barvala in traktor je iz dneva v dan bolj spominjal na vlak. Enako so nastajali tudi vagoni in ko je bilo vse nared, je uspela že prva poskusna vožnja, ki so je bili deležni najprej domačini. Za prevažanje potnikov je bilo treba urediti še kup stvari in pridobiti vsa ustrezna dovoljenja. Tudi to se je izšlo in lansko jesen je vlakec prvič zapiskal pred hotelom v Šmarjeških Toplicah. Ker minula zima ni bila prav huda, je vozil tudi pozimi.

Enourna vožnja je vredna 3 evre, če se odločite za dve uri, pa boste odšteli 4 evre. Vlakec obišče znane šmarješke kraje, kot so Klevevž, Zbure, Vinji vrh, Koglo ... Vmes se seveda ustavi in to na takšnem kraju, da si lahko potešite lakoto in žejo. Vlakovodja pa si z veseljem privošči kozarček domačega, potem ko so vožnje mimo in vlakec lepo pod streho, kjer čaka novega dne in novih potnikov. In še to: gre za enega redkih ali celo edini vlakec v Sloveniji, ki je vedno točen. Če ne verjamete, se prepričajte.

Šmarješki vlakec pa še vedno nima - imena. Če imate kakšen pameten (ali manj pameten) predlog zanj, ga vpišite v spodnji obrazec in oddajte svoj komentar ...

vlakovodja.mp3

Pogovor z Marjanom Hočevarjem


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.