Rasto Božič ob knjižnem prvencu: ''Nisem ponosen na Slaka in cviček.''


V Kulturnem centru Janeza Trdine sta bila sinoči dva prijetna, zanimiva in hkrati dogodka, ki dajeta misliti. Najprej je Rasto Božič, ki ga mnogi poznamo kot razgledanega in duhovitega človeka, predstavil svoj knjižni prvenec Mesto situl s podnaslovom arheološko - zgodovinska - domišljijska pripoved. Diši po arheologiji, kako tudi ne bi. Avtor je, kot sam pravi, ljubiteljski arheolog, skoraj bi dokončal študij arheologije. ''Malo je bil kriv splet okoliščin, da nisem diplomiral, malo pa tudi, bodimo odkriti, lenoba. Dejstvo pa je, da me je za arheologijo navdušil pokojni Tone Knez že v petem razredu osnovne šole. Njegovo predavanje mi je odprlo povsem nov, meni silno zanimiv svet. Užival sem, ko se kopal z arheologi in še danes uživam v arheologiji. Želel sem, da bi bila všeč tudi drugim in tako se mi je porodila ideja, da napišem knjigo, v kateri bodo dejstva in zgodbe.''
Dvajset poglavij je v knjigi in lahko jo boste brali tudi kot roman. Sprehodili se boste skozi vsa arheološka obdobja, od starejše kamene dobe do zgodnjega srednjega veka oziroma do ustanovitve srednjeveškega Novega mesta. In pri branju se boste tudi zabavali. Ne bomo navajali citatov, vse je v knjigi in mi vam jo toplo priporočamo. Zapišimo pa le to, kar je sam avtor povedal: ''Na našem območju je toliko, ne le za nas, ampak za ves svet pomembnih izkopanin , da bi morali imeti do njih povsem drugačen odnos, kot pa ga ima večina. Ponosni bi morali biti na našo preteklost, saj smo bili vodilno mesto v Evropi, ko te še sploh ni bilo. Ne morem pristati na to, da moram biti ponosen na Slaka in na cviček, na našo davno preteklost pa sem lahko.'' Mi se strinjamo z njim in tudi solidno zasedena dvorana KC-ja je z gromkim aplavzom je to potrdila.
Knjiga je izšla pri založbi Goga v nakladi 1.000 izvodov. Kot zanimivost še to, da boste naleteli tudi na stripe (Asteriks nas je navdušil); ti so nastali v sodelovanju z avtorjevo hčerko Metko.
V nadaljevanju večera smo bili deležni še predpremiere filma režiserja Tuga Štiglica in scenarista Jadrana Sterleta. Verjetno poznate najstarejše glasbilo na svetu, piščalko iz medvedove kosti, najdeno v Sloveniji. ''Stara je 55 tisoč let. 15 let so jo raziskovali od Evrope do Amerike in ugotovili, da gre za najstarejše glasbilo na svetu,'' je povedal Jadran Sterle in tudi on ponovil slišano, da smo premalo ponosni na našo dediščino: ''V Novem mestu imate olimpijska zlata odličja, zlata odličja pa si zaslužijo tudi vaši arheologi in njihove izkopanine. Novo mesto bi se moralo imenovati Knežje mesto, mesto, ki bi bilo na arheološkem zemljevidu sveta med prvimi, znano po dediščini, ne pa po cesti bratstva in enotnosti.''
Povedal je še, da so dolenjski arheologi ljudje, ki delajo z žarom in entuziazmom za vse nas in enostavno ni prav, da jih samo včasih potrepljamo in pohvalimo. Zaslužijo si več, kajti oni so postavili temelje knežjega Novega mesta.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Pogovor z Rastom Božičem
Jadran Sterle o Novem mestu in slovenski kulturni politiki