Na slovenski obali vas lahko za te kršitve doleti 200 evrov kazni
Kakšna pravila obnašanja in kateri ukrepi za vzdrževanje javnega reda in miru bodo v obalnih mestih v veljavi v letošnji turistični sezoni?

Slovenske obalne občine pred prihajajočo turistično sezono zaenkrat ne razmišljajo o spremembah predpisov na področju javnega reda in miru. Že zdaj so v veljavi številne prepovedi, za katere posamezniku povečini grozi 200 evrov kazni.
Koper
V koprski občini morebitne spremembe ali zaostritve predpisov na področju javnega reda in miru v bližnji prihodnosti niso predvidene. Kot so nam potrdili, v zadnji turistični sezoni prav tako niso zabeležili kakšnega izstopajočega problema, povezanega z obnašanjem turistov, ki bi bil posebej pereč in bi ga bilo treba posebej nasloviti.

V veljavi tako ostaja njihov leta 2013 sprejet odlok o občinskih cestah in javnih površinah. Slednji v sklopu varstva javnih površin med drugim prepoveduje sprehajanje psa in drugih domačih živali brez nadzora oziroma povodca ter »onesnažiti te površine z njihovimi iztrebki.« Prepoveduje tudi hranjenje prostoživečih živali. Ne sme se lomiti drevja, grmovja, poškodovati živih mej in urbane infrastrukture na splošno. Odlok prepoveduje še obešanje plakatov in še kaj, denimo z »mazili, živalskimi iztrebki ali drugimi snovmi namastiti ali onesnažiti javno površino« ter »voditi po cesti konje ali druge živali, ki so tako podkovane, da lahko poškodujejo javno površino.« Odlok daje veliko poudarka čistoči, saj izrecno prepoveduje tudi metanje, puščanje ali odlaganje cigaretnih ogorkov, žvečilk, izpljunkov, drugih človeških iztrebkov ali odpadkov. V skladu z nacionalnim zakonom o varstvu javnega reda in miru je prav tako prepovedano kampiranje na javnih površinah.
Fizični osebi v primeru kršitve odloka grozi 200, medtem ko lahko pravno osebo po žepu udarijo celo z 2000 evrov težko globo.
Izola
Tudi v izolski občini kakšnega zaostrovanja predpisov zaenkrat ni na sporedu. So pa za Svet24 pojasnili, da razmišljajo, da bi občane in obiskovalce še pred začetkom sezone znova obvestili o vsebini njihovega odloka, ki ureja ravni red in mir, ter najpogostejše kršitve. Na predpise sicer opozarjajo tudi v Turističnem združenju Izola.
Predpise ureja precej obsežen odlok o javnem redu in miru, ki so ga v občini sprejeli leta 2021. S tem odlokom se Izola ponaša z najbolj natančno razdelanimi predpisi na tem področju med štirimi obalnimi občinami. Med številnimi prepovedmi izstopajo prepoved prenočevanja na tržnicah, plažah, v parkih, na avtobusnih postajah, v vozilih ter drugih neprimernih površinah in objektih. Izrecno je prepovedano tudi prosjačenje pred hišami in na javnih krajih ter na splošno občane vznemirjati in nadlegovati z zbiranjem podatkov, izjav ali na vsiljiv način prodajati artikle, razen ko je to izrecno dovoljeno ali določeno. Kot edina obalna občina prepovedujejo gibanje v »kopalkah, brez oblačil ali dela oblačil nad pasom ali pod njim na javnih površinah, razen na območjih kopalnih voda ter v primeru športnih, kulturnih ali drugih primerljivih dejavnosti, ki zahtevajo tak način oblačenja.«

Prav tako odlok prepoveduje uživanje alkoholnih pijač na javnih krajih, ki niso določeni za točenje in konzumiranje alkoholnih pijač. Prepovedani so pikniki in kurjenje v naravi oziroma na javnih površinah, ki temu niso izrecno namenjene. Na območju pokopališč se ne sme zadrževati z namenom druženja ali zabave oziroma iz drugih motivov, ki nimajo veze s pokopališčem. Prepovedano je tudi uničevati urbano infrastrukturo in javno lastnino na splošno. Strogo je prepovedano tudi uriniranje ali opravljanje velike potrebe na obljudenih javnih površinah in tudi izven naselij, če gre za javne površine, namenjene sprostitvi in rekreaciji občanov ali igri otrok. Odlok ureja še kopico drugih predpisov, kot je denimo prepoved odkopavanja, odnašanja ali premeščanja kamnin, živih ali odmrlih školjk in polžev s priobalnega pasu v »količinah, ki presegajo količine, dovoljene za osebno rabo.«
Pa se ljudje držijo prepisov? Kot so nam pojasnili, tako redarji kot občani v zadnjih letih opažajo predvsem, da se nekateri po mestu še vedno sprehajajo v kopalkah, ali pa ne počistijo za svojimi psi. Kršiteljem v večini primerov grozi globa v višini 200 evrov, če gre za fizično osebo, medtem ko lahko pravno osebo doleti kazen v višini 2000 evrov.
Ankaran
Za razliko od Izole v Ankaranu za področje javnega reda in miru nimajo posebnega odloka, temveč za občane in obiskovalce velja nacionalna zakonodaja. Mestno redarstvo sicer beleži posamezne primere razmeroma klasičnih kršitev na področju parkiranja, kurjenja v naravi in kampiranja.

Kot so pojasnili za Svet24, spremembe oziroma zaostritve, ki bi »opredeljevale ali omejevale obnašanje turistov in občanov v občini Ankaran« trenutno niso niti predvidene niti potrebne. Ankaranske plaže so namreč nekoliko odmaknjene od naselja, zato načeloma nimajo težav s turisti. »Edini izziv, ki ga ima Ankaran v poletni sezoni, je omejeno število parkirnih mest, a se tudi to uspešno rešuje.« Tako so zagotovili urejena parkirišča v bližini plaž in v centru naselja, v poletnih mesecih pa že nekaj let redno zagotavljajo brezplačen turistični avtobus, ki prebivalce in turiste vozi med krajem in ankaranskimi plažami.
Piran
Tudi v Občini Piran, pod okrilje katere spada tudi Portorož, posebnega odloka o javnem redu in miru ne poznajo, a to področje do neke mere ureja njihov odlok o čiščenju in urejanju ter posebni rabi javnih površin.

Ta med drugim prepoveduje smetenje, denimo metanje papirja, cigaretnih ogorkov, žvečilk in drugih odpadkov. Prepovedano je tudi zlivanje odpadne vode in drugih tekočih odplak ter pranje vozil. Jasno se ne sme poškodovati urbane in druge javne infrastrukture, prav tako ni dovoljeno puščati živalskih iztrebkov. Lastnik oziroma skrbnik psa mora imeti pri sebi obvezno za to namenjeno vrečko. Prenočevanje na prostem je prepovedano. Tudi v piranski občini je prepovedano hranjenje golobov in drugih prostoživečih živali v naseljih.
Fizičnim osebam za kršitev grozi 200 evrov visoka globa, medtem ko pravno osebo čaka globa v višini 1400 evrov.
Bled
Ker v poletni turistični sezoni turisti radi oblegajo tudi Bled, smo se za pojasnila obrnili tudi na blejsko občino. Pri njih je v veljavi leta 2014 sprejet odlok o javnem redu in miru, ki pa je bil od takrat še trikrat dopolnjen oziroma spremenjen, nazadnje leta 2022. O novih spremembah zaenkrat ne razmišljajo. Kot so nam pojasnili, bodo aktivnosti usmerili predvsem v »učinkovito komunikacijo, opozorila in implementacijo obstoječih odlokov v prakso.«
So pa med perečimi težavami izpostavili, da je v zadnjih letih v porastu divje kampiranje, ki je že tako prepovedano z zakonom. Prav tako težavo predstavljajo parkirana vozila na širšem območju Bleda, in sicer na površinah, ki temu niso namenjena. Srečujejo se tudi z obiskovalci, ki se kopajo na mestih, ki za to niso ustrezna in predvidena. Se pa na podlagi dobrega sodelovanja s »policijo, ponudniki in nočnim varovanjem stanje« na področju kršitev javnega reda in miru stanje izboljšuje, so še poudarili.
Na Bledu so sicer lani zabeležili 372 kršitev na področju kampiranja, na področju mirujočega prometa pa so lani izdali 4297 kazni. Štiri kazni so podelili tudi na področju kršenja javnega reda in miru. Leto pred tem so zabeležili 322 kršitev na področju kampiranja, 17 kršitev javnega reda in miru ter 4868 kršitev na področju mirujočega prometa.

Odlok med drugimi vključuje številne prepovedi s področja javnega reda in miru. Podobno kot v Izoli je izrecno prepovedano prosjačenje ali nadlegovanje občanov z zbiranjem podatkov in drugimi tovrstnimi dejavnostmi. Prepovedano je tudi prenočevati »po tržnicah, senikih, kozolcih, parkih, avtobusnih in železniških postajah, v zapuščenih vozilih, v delih večstanovanjskih stavb, ki za to niso namenjeni in drugih za to neprimernih prostorih.«
Na Blejskem otoku in delih priobalnega pasu Blejskega jezera je prepovedano kopanje, sprehajanje in zadrževanje v kopalkah. Tukaj so še klasične prepovedi smetenja, ki obsegajo vse od cigaretnih ogorkov in žvečilk do človeških iztrebkov, ter poškodovanja javne infrastrukture. Odlok prepoveduje tudi sprehajanje po javnih zelenih površinah ob jezeru izven dovoljenih in urejenih javnih poti ter na »njih ležati, postavljati ležalnike, mizice, bivake, šotore, ponjave in dežnike oziroma senčnike, če se s tem uničuje zaraščenost ali povzroča erozija.« Našteli smo le nekatere prepovedi, tako seznam niti približno ni izčrpen.
Kršiteljem, če gre za fizično osebo, grozi globa v višini 200 evrov, za pravno osebo pa so predvidene globe v višini 1000 evrov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se