Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Po Dobruški vasi še Žabjak in ostala naselja?


M. M.
20. 9. 2016, 18.30
Posodobljeno
05. 10. 2016 · 10:09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

romi_utaborni.jpg
M. L.-S., arhiv DL
Tako so Romi iz Goriče vasi protestirali, ker so brez vode in dostopa do električne energije. Bilo je leta 2008 ... (Foto: M. L.-S., arhiv DL)

##IMAGE-3595882##

Tudi v Zvezi Romov za Dolenjsko pozdravljajo včerajšnji sklep vlade o zagotovitvi pitne vode v naseljih Goriča in Dobruška vas, hkrati pa podobno kot Amnesty International Slovenije opozarjajo, da so težave tudi drugod. »Vlada na čelu s predsednikom dr. Cerarjem je prva vlada, ki je na takšen takojšen način sprožila nujno potrebne ukrepe,« so zapisali v odzivu in nadaljevali, da so podobno nevzdržne razmere tudi v Žabjaku, na Trati, Lokah, »da ne omenjamo Rimša. Vladi RS predlagamo, da v roku enega leta pripravi, sprejme in prične izvajati postopke legalizacije nelegalnih romskih naselij, kjer je to objektivno mogoče. V primeru pasivnosti občinskih oblasti naj aktivno vlogo prevzame država. V procesu nastajanja, oblikovanja, implementacije in nadzora politik in programov, katerih cilj je izboljšanje bivanjskih razmer Romov, pa se obvezno vključuje romske zveze.«

Za Žabjak »in druga diskriminirana, marginalizirana, getoizirana in deprivirana romska naselja pa smo mnenja, daje stanje potrebno nasloviti neposredno preko mehanizmov državnih institucij ter preko proračunskega financiranja, saj ne moremo več čakati, da se razvoj romske manjšine zavira na občinski ravni, kjer prepogosto ni interesa po aktivnem angažmaju v romskih skupnosti,« so še poudarili.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.