© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Obletnica prostovoljnega gasilstva


lokalno
18. 9. 2008, 00.00
Posodobljeno
09:27
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

gasilski_muzej.jpg
Eksponat v metliškem muzeju

##IMAGE-2225567##

Na današnji dan leta 1869 je bilo v Metliki ustanovljeno prvo prostovoljno gasilsko društvo na Slovenskem. Zato je Gasilska zveza Slovenije tudi Slovenski gasilski muzej umestila v Metliko - odprli so ga leta 1969 ob praznovanju stoletnice gasilstva na Slovenskem. Pred petimi leti so muzej poimenovali po dr. Branku Božiču, dolgoletnem predsedniku GZS in pobudniku ter soustanovitelju gasilskega muzeja.

Zgodovinska dediščina gasilstva je v Slovenskem gasilskem muzeju v Metliki predstavljena v dveh razstavnih delih.

Prvi se nahaja v obnovljeni in predelani stavbi nekdanjega metliškega kina ob gradu. Na galeriji je prikazan razvoj gasilstva na Slovenskem do 1. svetovne vojne. Predstavljena je metliška požarna bramba, njen ustanovitelj je bil domači graščak dr. Josip Savinšek. Ob ustanovitvi je štela 27 meščanov oz. njihovih sinov. Vitez Savinšek je požarnim brambovcem kupil enotne čepice. Zanimiv eksponat je prvo gasilsko odlikovanje na Slovenskem, uvedel ga je nadpoveljnik metliških gasilcev Leopold Ganl leta 1902.

Sicer pa je v tem prostoru razstavljeno različno zgodovinsko gradivo, predvsem številne fotografije iz časa pred 1. svetovno vojno in najstarejši gasilski tisk. Ogledamo si lahko zanimive čelade, gasilske sekirice, troblje in trobente, uniforme, priznanja, epolete (z lipovim listom že pred 1. svetovno vojno), odlikovanja, manjše gasilsko orodje in makete najstarejših gasilskih brizgaln.

V dvorani so predstavljeni trije utemeljitelji slovenskega gasilstva: Ignacij Merhar, Franc Barle, Josip Turk.

V kletnem prostoru so na ogled stare gasilske brizgalne, ki jih je Slovenskemu gasilskemu muzeju podaril Tehnični muzej iz Bistre.

V drugem razstavnem delu, v gasilskem razstavnem paviljonu (stavba desno od vhoda v grad), je predstavljena gasilska tehnična dediščina. Zbrane so stare brizgalne iz različnih delov Slovenije. Najstarejša med njimi je iz Grahovega pri Cerknici z letnico 1836.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.