© 2026 Media partner agencija d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nova odločitev
Čas branja 1 min.

Golob ukinil, Janša ga vrača: Spet bomo imeli Muzej slovenske osamosvojitve


P. S.
23. 6. 2026, 16.12
Posodobljeno
16:59
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na redni tedenski seji je vlada sprejela sklep o ponovni ustanovitvi samostojnega javnega zavoda Muzej slovenske osamosvojitve.

janez jansa.jpg
Primož Lavre / MPA
Janez Janša med eno od sej vlade.

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Svet24 logo

Nastavi

Pravzaprav je vlada sprejela sklep o ustanovitvi dveh javnih zavodov, Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Slednjemu je prejšnja vlada pred tremi leti pripojila ponovno ustanovljeni samostojni muzej.

Javni zavod Muzej slovenske osamosvojitve je bil kot samostojni javni zavod ustanovljen že leta 2021. Leta 2023 je prejšnja vlada sprejela sklep o ustanovitvi javnega zavoda Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, ki je hkrati sklep o združitvi javnega zavoda Muzej novejše zgodovine Slovenije in javnega zavoda Muzej slovenske osamosvojitve. Zdaj ju bodo spet ločili.

Zbiranje, ohranjanje in preučevanje gradiva na enem mestu

Na četrti seji vlade je bil predlog sklepa o ustanovitvi samostojnega javnega zavoda Muzej slovenske osamosvojitve prva točka dnevnega reda. Kot je vlada zapisala v sporočilu za javnost po seji, je cilj ustanovitve Muzeja slovenske osamosvojitve zbiranje, ohranjanje in preučevanje muzejskega gradiva v zvezi z osamosvojitvijo in nastankom samostojne slovenske države na enem mestu ter v razstavnih kontekstih predstavljati s tem povezana znanja in vrednote. Muzej slovenske osamosvojitve bo tudi osrednja ustanova za podporo znanstvenoraziskovalnemu delu na področju procesov demokratizacije in osamosvojitve, ki sta bili po navedbah vlade najpomembnejši dejanji v slovenski zgodovini.

Sedež Muzeja slovenske osamosvojitve bo na Metelkovi 6 v Ljubljani.

»Obdobje slovenske osamosvajanja in demokratizacije je za slovensko zgodovino izjemno pomembno, saj smo Slovenci po dolgih letih načrtovanj in želja dobili lastno državo. Zato je prav, da država ob 35. obletnici osamosvojitve Republike Slovenije prične s postopki ponovne ustanovitve muzeja, ki bo predstavil celoten proces slovenske demokratizacije in osamosvojitve. Obdobje slovenske osamosvojitve zajema dva procesa: proces demokratizacije (časovno 1987–1990) ter proces osamosvojitve (1990-1992),« je zapisala vlada.

Da bodo prihodnje generacije razumele

Muzej slovenske osamosvojitve bo prikazal razvoj samostojne Slovenije na način, ki bo dostopen širši javnosti, da se pojasnijo glavne zgodovinske dogodki, kaj jih je spodbudilo in kaj je bil njihov namen. Na ta način bodo prihodnje generacije razumele, kako, zakaj in kdaj se je razvila sedanja Republika Slovenija, je še zapisano v sporočilu za javnost.

Vlada je še pojasnila, da se Muzej novejše zgodovine Slovenije ustanavlja z namenom evidentiranja, zbiranja, dokumentiranja, proučevanja, interpretacije, ohranjanja, razstavljanja, in urejene dostopnosti materialne in nesnovne kulturne dediščine s področja sodobne slovenske zgodovine.

Svet24

Prva stran dneva

Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 Media partner agencija d.o.o.

Vse pravice pridržane.