SDS in NSi skovali načrt, ki bo razjezil sindikate
V SDS in NSi so dodatno vznemirili sindikate. Načrtujejo, da bi delodajalcem ukinili obveznost obračunavanja in odtegovanja sindikalnih članarin neposredno od plač.
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
V SDS in NSi so v parlamentarni postopek vložili predlog novele zakona o delovnih razmerjih, s katero bi delodajalcem ukinili obveznost tehničnega obračunavanja in odtegovanja sindikalnih članarin neposredno od plač zaposlenih.
Glavni cilj predlagane novele je po besedah predlagateljev poenostaviti obračun plač pri delodajalcih, zmanjšati njihovo administrativno breme ter zagotoviti jasno ločnico med vodstvom podjetij in financiranjem sindikalnih organizacij.
"Financiranje sindikalne dejavnosti ne sodi med naloge delodajalca. Plačevanje članarine mora biti urejeno neposredno med članom sindikata in sindikatom, brez posredovanja delodajalca," so zapisali.
Obravnava po skrajšanem postopku
Plačevanje sindikalne članarine je na drugačen način po njihovih besedah urejeno tudi v več drugih evropskih državah. V Nemčiji, Avstriji in Franciji se praviloma plačuje neposredno sindikatu, na Hrvaškem pa je odtegovanje od plače mogoče le ob posebnem dogovoru med sindikatom in delodajalcem ter ob soglasju delavca.
Kot so med drugim poudarili predlagatelji, novela ne bi posegla v ustavno pravico do sindikalnega organiziranja in v pravico delavcev do svobodnega včlanjevanja v sindikate, saj ureja izključno način plačevanja članarine. Ker gre za manj zahtevne spremembe zakona, predlagajo obravnavo po skrajšanem postopku.
Če bo novela potrjena, bo začela veljati 15. dan po objavi v uradnem listu. V tem času bodo torej morali sindikati vzpostaviti drugačen sistem pobiranja članarin.
Sindikati proti interventnemu zakonu
Do predloga prihaja v času, ko sindikati ostro nasprotujejo nedavno sprejetemu interventnem zakonu za razvoj Slovenije. Pripravili so ga poslanci NSi, SLS in Fokusa ter Demokratov in Resnice, podprli pa so ga tudi v SDS.
Predstavniki sindikatov bodo danes v državni zbor vložili podpise v podporo razpisu naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu, državni svet pa bo na popoldanski izredni seji na zahtevo interesne skupine delojemalcev odločal o predlogu odložilnega veta na zakon.
Prva stran dneva
Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.