Kaj trenutno najbolj skrbi Slovence in koga vidijo kot krivca za vojno v Ukrajini
Po treh letih vojne v Ukrajini: komu državljani v največji meri pripisujejo odgovornost za vojno?

Pri Valiconu v okviru svoje raziskave Nova normalnost že dlje časa spremljajo ključne indikatorje odziva javnosti na ključne politične in gospodarske okoliščine. V svoji zadnji raziskavi, ki so jo izvedli med 18. in 21. ter ki vključuje 514 spletnih anketirancev, so po treh letih vojne v Ukrajini znova preverili, komu državljani v največji meri pripisujejo odgovornost za vojno.
Ukrajino za vojno krivi vse več ljudi
Glede na izsledke zadnje raziskave je občutno naraslo pripisovanje odgovornosti za vojno Ukrajini, in sicer za 11 odstotnih točk glede na lani in za 14 odstotnih točk glede na čas po začetku popolne ruske invazije. Ukrajini odgovornost zdaj pripisuje že slaba tretjina prebivalstva. Še vedno največji delež podobno kot lani odgovornost pripisuje Rusiji. Takih je 66 odstotkov. 38 odstotkov anketirancev meni, da so za vojno krive ZDA, kar pomeni, da je glede na lansko meritev trend pripisovanja odgovornosti za vojno ZDA padel za 7 odstotnih točk in je približno enak deležu ob začetku invazije. Ob tem slaba petina vprašanih odgovornost za vojno pripisuje zvezi Nato, 16 odstotkov pa Evropski uniji, »kar je za tri odstotne točke več kot lani in za pet odstotnih točk več kot ob začetku invazije,« so pojasnili.

Vpliv vojne na življenje
Pri Valiconu spremljajo tudi stopnjo zaskrbljenosti prebivalcev glede večjih družbeno političnih dogajanj in vplivu teh dogajanj na njihova življenja. S 75 odstotki je tudi letos na vrhu inflacija oziroma dvig življenjskih stroškov. Sledijo grožnja gospodarske krize (39 odstotkov), morebitno pomanjkanje dobrin, hrane in energentov (36 odstotkov), politično dogajanje v državi (33 odstotkov) ter podnebne spremembe in ekstremni vremenski pojavi (31 odstotkov).
Kar zadeva vojno v Ukrajini, je ta tako kot lani na osmem mestu med desetimi dogajanji in pojavi. Ob tem je 20 odstotkov anketirancev »takih, ki jo navajajo kot enega od treh dogajanj, ki najbolj vplivajo na njihova življenja.«

Na sliki sta prikazana delež in stopnja zaskrbljenosti zaradi vojne v Ukrajini od njenega začetka, pri čemer je stopnja zaskrbljenosti izračunana kot razlika med odgovori »zelo/sem zaskrbljen-a « in »bolj/sploh nisem zaskrbljen-a.« Marčevska meritev kljub nižji ravni zaskrbljenosti februarja letos kaže na dvig kazalnika vpliva vojne na življenje. Slednji se je namreč s 13 odstotkov februarja 2025 dvignil na 20 odstotkov oziroma na raven, ki jo je »nazadnje dosegel marca 2023, ko je pričel postopoma padati, z nekaj manjšimi korekcijami.«
EU in Balkan
Porast pripisovanja odgovornosti za vojno Ukrajini je mogoče opaziti tudi drugod v regiji in Evropski uniji. Na Hrvaškem, kjer je sicer delež tistih, ki kot odgovornega agresorja vidijo Rusijo, najvišji, Ukrajini odgovornost pripisuje približno petina prebivalcev (18 odstotkov), kar je za pet odstotnih točk več kot lani. V EU se je delež takih v zadnjem letu dvignil na 14 odstotkov, kar pomeni povišanje za tri odstotne točke. Je pa za nekaj odstotnih točk padel delež ljudi, ki odgovornost za vojno pripisujejo Rusiji (72 odstotkov oziroma za dve odstotni točki manj kot lani) in ZDA (36 odstotkov oziroma za tri odstotne točke manj kot lani).
Tudi v Srbiji je v zadnjem letu naraslo stališče o odgovornosti Ukrajine. Takšnega mnenja je 36 odstotkov anketirancev, kar pomeni povišanje za štiri odstotne točke glede na lani. Se je pa nekoliko znižal delež ljudi, ki odgovornost pripisujejo ZDA in tudi zvezi Nato. ZDA kot krivca vidi 46 odstotkov anketirancev v Srbiji, kar je za 12 odstotnih točk manj kot lani. Nato pa je krivec v očeh 38 odstotkov vprašanih oziroma za pet odstotnih točk manj kot lani. Mnenje o odgovornosti Rusije oziroma Kitajske ostaja v večji meri enako.
Kar zadeva Bosno in Hercegovino, glavno odgovornost za vojno Ukrajini pripisuje 19 odstotkov anketirancev oziroma za štiri odstotne točke več kot lani, EU pa 16 odstotkov anketirancev oziroma za tri odstotne točke več kot lani. V BiH je ob tem zanimivo polarizirano mnenje o krivdi v primeru obeh velesil. 51 odstotkov prebivalcev oziroma anketirancev osrednjo odgovornost za vojno pripisuje Rusiji, 49 odstotkov pa ZDA.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
