13. kongres SDS: Za ustavno večino razuma, demokracijo smo si izborili sami
Slovenska demokratska stranka bo na 13. kongresu sprejela resolucijo z imenom Vzemi državo nazaj. Tvoja je.

Živimo v zahtevnih in turbulentnih časih, ki jih zaznamujejo hitre spremembe in številni izzivi na vseh področjih življenja. V negotovih časih, kot so današnji, se moramo kot narod vrniti k svojim koreninam. Znova si moramo postaviti temeljna vprašanja. Kaj je prav in kaj ne? Kaj je resnica in kaj laž? Kaj se v resnici dogaja in kaj so propaganda oziroma lažne novice? Kakšno Slovenijo si želimo in kaj bomo naredili zato, da jo zgradimo?
Ugrabili so državo
V nosilni resoluciji 12. kongresa SDS smo pred štirimi leti zapisali, da se v Slovenski demokratski stranki vse od začetka zbiramo tisti, ki nam je samostojna in demokratična Slovenija bila in bo vedno intimna izbira. SDS je prek obeh svojih predhodnic (Socialdemokratske stranke Slovenije in Slovenske demokratične zveze) bila in je eden od najpomembnejših gradnikov samostojne in demokratične Slovenije.
Žal so državo, za katero smo glasovali na plebiscitu leta 1990, ugrabile ozke interesne skupine, politične, gospodarske, medijske elite, in jo prilagodile lastnim interesom. Skozi leta so ustvarili sistem neformalnega odločanja, ki omogoča ohranjanje njihove moči, ne glede na izide volitev.
Ugrabljena država zavira naš razvojni potencial. Ustvarja družbo neenakosti in privilegijev za izbrance. Ljudje, ki trdo delajo za vsakdanji kruh, da preživijo svojo družino, vedo, kaj pomenijo neenaka obravnava, birokratska šikaniranja, dolgi sodni postopki, ignoranca organov socialne države. Dohodek in pravice iz dela ne smejo biti izenačene z dohodkom in pravicami iz nedela.
Slovenija vse slabša pri kazalnikih uspešnosti
Številni mladi zapuščajo Slovenijo, saj kljub znanju in pripravljenosti za delo ne dobijo pravih priložnosti. Mnogim starejšim se jemlje pravica do dostojanstva. Vse navedeno vpliva na stanje duha v državi. Krepi se nezainteresiranost ljudi za javno in skupno dobro. Nezaupanje v ustanove države se poglablja. Utrjuje se prepričanje, da spremembe na volitvah ne prinesejo resnične preobrazbe, ampak le menjavo tako imenovanih novih obrazov in omrežij, ki nadaljujejo podobne prakse.
Slovenija zaradi ugrabljene države že leta pada na lestvicah mednarodnih kazalnikov uspešnosti. Prehitele so nas številne države, ki so se tako kot mi soočale z dediščino nekdanjih komunističnih režimov. Vendar kot kaže veliko uspešneje kot mi. Da bi vzeli nazaj ugrabljeno državo, bo potrebno veliko trdega dela. Ponekod ne bodo dovolj zgolj klasične reforme, potrebno bo strukture postaviti na novo. Kar je mogoče samo na podlagi visoke zmage SDS. Pa tudi zgolj visoka zmaga ne bo dovolj. Spremembe okrog nas, politika zblojene levice v EU in v Sloveniji zadnjega obdobja je pripeljala v stanje, ko so potrebne dopolnitve našega ustavnega reda.
Kaj je treba zaščititi
Z njimi bomo konkretno zaščitili: (1) svobodo govora, (2) volilno pravico državljana, (3) pravico do poštenega sojenja, (4) spol kot naravno kategorijo – oče je moški in mati je ženska, (5) pravice otrok v obrambi pred ideologijo v šolah, (6) demokracijo kot vladavino izvoljenih, (7) volilni proces pred nezakonitim financiranjem in vplivi iz tujine, (8) finančno samostojnost občin, (9) pravico do varstva osebnosti in dostojanstva, vključno s pravico do groba, (10) svobodno razpolaganje z zasebno lastnino in svobodo gospodarske pobude.
V razumne okvire bomo omejili (1) davke oziroma delež BDP za državno ter javno porabo, (2) obseg oziroma količino veljavnih predpisov in (3) vpliv EU-birokracije na ustavno okolje Slovenije.
Za vse to v naslednjem mandatu Slovenija potrebuje ustavno večino razuma. Gre za velik cilj. Zanj je potreben velik korak. Za tak korak morajo biti izpolnjeni trije temeljni pogoji, tako kot v času slovenske osamosvojitve. Ti pogoji so: 1. zunanje, mednarodno okolje, naklonjeno spremembam; 2. jasno opredeljen cilj, v katerem se Slovenci prepoznamo; 3. politična sila, ki je sposobna razumeti priložnost in potrebo časa.
Vrednote Slovenije so dediščina za prihodnje generacije
Slovenci smo si demokracijo in državo izborili v času rušenja berlinskega zidu in propadanja komunizma v Evropi. V boju za samostojno Slovenijo se je prepoznala večina naroda. Demos je razumel priložnost in potrebo časa in zato kljub velikim nasprotovanjem tranzicijske levice dosegel cilj.
Samostojna Slovenija in vrednote, ki so vgrajene v njene temelje, so dediščina, ki jo bomo zapustili prihodnjim generacijam. SDS ne bo mirovala, dokler Slovenija ne bo postala prostor pravičnosti in dom, v katerem se bo vsak Slovenec in državljan počutil varnega, sprejetega in svobodnega pri izražanju svojih stališč. V ta cilj verjamemo in naredili bomo vse, da ga bomo dosegli.
Kot smo leta 1990 verjeli v samostojno Slovenijo. Vsem, ki v samostojno Slovenijo niso verjeli, smo dokazali, kakšno moč ima glas vsakogar, ki sledi svojim sanjam in temu, v kar verjame. Prihodnje državnozborske volitve so zato priložnost, da vzameš ugrabljeno državo nazaj. Tvoja je.
Začela se je revolucija razuma
Danes se je v zahodni civilizaciji začela revolucija razuma. SDS je tista politična sila, ki od samega začetka dokazuje, da je sposobna razumeti potrebe in priložnosti časa. Je politična sila, ki ne izključuje, ampak povezuje.
Naša temeljna zaveza pred naslednjimi volitvami je, da bodo vrednote slovenske osamosvojitve in njeni cilji, ki jih je SDS sooblikovala, še naprej temelj in izvir vsega našega delovanja. K njim se bomo v preizkušnjah vedno vračali in iz njih črpali moč za vse izzive. So naša temeljna zaveza samostojni Sloveniji in slovenskemu narodu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se