Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zgodnje toče in vreme po Gregorčiču: Ne bo hudega!


29. 3. 2010, 00.00
Posodobljeno
30. 03. 2010 · 14:50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

toca_lopata.jpg
arhiv
Foto: arhiv

##IMAGE-2573606##

Minulo soboto smo bili na Dolenjskem (pa ne povsod) priče prvi letošnji toči. Res, da je bila v velikosti koruznega zrnja in res, da ni povzročila nikakršne škode, a ljudje (Slovenci pač) so že govorili – ''letos se je pa kmalu začelo, joj, joj, kaj šele bo.'' In to govorjenje je bilo razlog, da smo poklicali na Agencijo za okolje meteorologa Braneta Gregorčiča.

Najprej smo se mu lepo zahvalili za današnje vreme in se priporočili še za prihodnje dni, nato pa smo ga le pustili do besede. ''Nič nenavadnega ni bila sobotna toča. Sonce je že tako močno, kot je močno v mesecu septembru in če se septembra pojavi toča, se lahko tudi zdaj. Je pa res, da je toča manj pogosta, bolj pogoste pa so nevihte in grmenje,'' nam je razložil Brane Gregorčič in dodal, da bomo obojega deležni v prihodnjih dneh, s tem, da bo na vzhodu države (torej pri nas) jutrišnji dan še sončen, drugod pa bo rahlo deževalo. V sredo pa bomo tudi na našem koncu potrebovali dežnike in še kakšne nevihte bomo deležni. Za konec tedna naj bi bilo v glavnem suho (spet z možnostjo kakšne nevihte) in za približno pet do šest stopinj hladneje (že od srede).

''Stoodstotno se vremena ne da napovedati niti od danes na jutri, sploh pa ne za vse konce in kraje v Sloveniji,'' je v nadaljevanju povedal Brane Gregorčič. Razložil je, da je Slovenija geografsko tako razgibana, da ga marsikdaj kdo pokliče, češ ''ste rekli da bo suho, pa sem bil kar dobro namočen.'' Prav zaradi tega, ker imamo v državi primorsko klimo, pa panonsko, pa celinsko in tudi alpsko, je mogoče, da kljub upoštevanju vseh izračunov in meritev in tudi posvetovanj s kolegi, včasih udarimo mimo,'' je samokritično priznal naš sogovornik.

Ponovil je še, da učinkovite zaščite pred točo žal še nismo odkrili in smeje dodal: ''Nekaj pa mora ostati tudi za mlade raziskovalce, čeprav dvomim, da jim bo uspelo v prihodnjih 50. letih.''

Ne samo, da učinkovite zaščite ni, celo zavarovanj ni, saj slišimo, da rastlin ni več mogoče zavarovati. Da ne bomo zašli na zavarovalniške posle, bomo tale zapis zaključili z ugotovitvijo, da vreme bo in da boste v soboto k žegnu nesli najverjetneje v suhem vremenu, če pa ne, se boste pa skoraj zanesljivo od žegna vračali po suhem.

toca_marec10.mp3

Pogovor z Branetom Gregorčičem


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.