Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Z jesenjo morda že novosti, tudi višje kazni za voznike


Štajerski Tednik
26. 7. 2020, 21.24
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ministrstvo za infrastrukturo, ki je pripravilo predlog novega zakona, je e-skiroje uvrstilo med električna posebna prevozna sredstva, ki lahko dosežejo najvišjo hitrost 25 kilometrov na uro. Za preseganje te hitrosti je predvidena kazen kar 500 evrov.

1595514318_zakon1.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Dejstvo je, da so električni skiroji prehiteli Slovenijo po desni; zakon, ki bi jasno opredelil oziroma določal, kaj je dovoljeno in kaj ne, namreč še ni nared oziroma je šele zdaj prišlo do predloga novele zakona o pravilih cestnega prometa, ki določa tudi pravila ravnanja za električna posebna prevozna sredstva, med katera štejemo tudi električne skiroje.

Na ministrstvu so ob tem pojasnili, da se bomo z e-skiroji lahko vozili na površinah za pešce in kolesarskih površinah, »pri čemer bodo morali uporabniki električnih posebnih prevoznih sredstev hitrost vožnje prilagoditi površini, po kateri se gibajo. Hitrost na območjih v prometu, ki so namenjena pešcem, ne bo smela preseči največje hitrosti, s kakršno se lahko gibljejo pešci. Če bomo hitrejši, nas lahko oglobijo za 80 evrov. Kjer teh prometnih površin ni oziroma niso prevozne, smejo električna posebna prevozna sredstva uporabljati tudi desni rob smernega vozišča ceste v naselju.«

Mladi jih ne bodo smeli voziti

Pri vožnji ponoči morajo skiroji na električni pogon imeti žaromete spredaj in zadaj, vključno z odsevniki. Predvidena kazen, če e-skiro ne bo tako opremljen, znaša 40 evrov. Kar zadeva zaščitno opremo, morajo čelado na e-skiroju nositi vsi do dopolnjenega 18. leta starosti. Kazen za neupoštevanje: 120 evrov. Predlog tudi pravi, da otroci do 14. leta električnega skiroja sploh ne bodo smeli upravljati.

Kazen v višini 120 evrov preti tudi, če bomo vozili električni skiro in istočasno še telefonirali ali počeli nekaj, kar bi zmanjševalo našo slušno ali vidno zaznavanje oz. zmožnost obvladovanja e-skiroja.

Enkrat višja kazen za telefoniranje med vožnjo

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.