Svečke v spomin na žrtve prometnih nesreč


Ob svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč, ki ga obeležujemo tretjo nedeljo v novembru, tudi v Sloveniji potekajo številni dogodki. Zavod Varna pot tako danes pripravlja dogodek v ljubljanski Mestni hiši, na katerem bodo simbolično prižgali svečko miru, zbrane bo nagovoril tudi predsednik države Danilo Türk.
Svečke v spomin na žrtve prometnih nesreč bodo ob 18. uri prižgali tudi na ploščadi pred Galo v Metliki in na mestni ploščadi v Kočevju.
Aktivnostim v okviru mednarodne akcije, ki jo Zavod Varna pot pod letošnjim sloganom Zdaj je čas, da se začnemo učiti iz preteklosti, podpira že šesto leto, se je letos pridružilo kar 24 različnih krajev in mest po Sloveniji.
Na številne poškodovane in umrle v prometnih nesrečah ter na vse posameznike, njihove družine in svojce, ki jim je prometna nesreča zaznamovala in spremenila življenje, se bodo tako spomnili tudi v Celju, Kranju, Logatcu, Pivki, na Ptuju, v Velenju idr.
Obeležje žrtvam prometnih nesreč
Zavod Varna pot bo decembra na ljubljanskih Žalah odprl prvo in osrednje Obeležje žrtvam prometnih nesreč. Po podatkih zavoda je v Sloveniji od leta 1991 na cestah umrlo okrog 6680 ljudi, poškodovalo pa se je preko 300.000 oseb. Javna agencija RS za varnost prometa pa navaja, da se je lani število prometnih nesreč glede na leto 2010 povečalo za 7,3 odstotka na 22.913. Število prometnih nesreč s smrtnim izidom je lani znašalo 129, kar je za 1,6 odstotka več kot leto prej.
Na slovenskih cestah je lani umrlo 141 oseb, kar je za 2,2 odstotka več kot leta 2010, število hudo poškodovanih pa je v let 2011 poraslo za 6,2 odstotka na 919.
Najpogostejši vzroki prometnih nesreč s smrtnim izidom so neprilagojena hitrost, nepravilna stran ali smer vožnje, neupoštevanje pravil o prednosti in nepravilno prehitevanje.
"Število umrlih in poškodovanih v prometnih nesrečah je le poskus metodološkega prikaza pokazateljev. Žrtev je v resnici veliko več. Z aktivnostmi kot je Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč smo v Sloveniji in po svetu nemim številkam dali imena in priimke. Dali smo tudi del sebe - v želji in s ciljem uresničitve Vizije nič," so zapisali v zavodu, ki vodi akcijski program Desetletje za večjo prometno varnost do leta 2020.
Za Zavod Varna pot se je ena najhujših prometnih nesreč na slovenskih cestah zgodila oktobra leta 2009, na avtocesti pri Arji vasi, v kateri so umrli trije mladostniki. Njihovo življenje se je končalo zaradi neodgovornega ravnanja voznika Branka Mačka, ki je nesrečo povzročil v pijanem stanju in z vožnjo po napačni strani avtoceste.
Celjsko okrožno sodišče je Mačku junija letos izreklo 10-letno zaporno kazen. Maček bo moral plačati tudi vse stroške sojenja, pet let bo tudi brez vozniškega dovoljenja. Svojci umrlih mladostnikov pa bo Mačka terjajo tudi plačilo odškodnine v višini 252.000 evrov z obrestmi. Posamezni znesek odškodnine pa znaša 28.000 evrov.
Na zavodu so tudi zapisali, da sodni postopki, v katerih žrtve in bližnji praviloma niso niti stranke v postopkih, tako nemo spremljamo "učinkovitost slovenskega pravosodnega sistema," ki po petih, sedmih, desetih letih pravdanja za seboj pusti strahotne posledice za posameznika in posledično tudi za celotno družbo.
"Številni tudi v javnosti znani primeri, kjer sodni postopki trajajo več let, zato predstavljajo strah, nesprejemljiv standard in normo, ki bi jo lahko in jo moramo kot družba spremeniti," še menijo na Zavodu Varna pot.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se