»Po osamosvojitvi je postalo upravljanje z vodami nepotrebna reč«
Direktor zasebnega Inštituta za vodarstvo in docent na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani dr. Primož Banovec je prepričan, da avgustovska vremenska ujma odpira popolnoma novo sliko vremenskega in hidrološkega dogajanja v Sloveniji.

Da bi omejili možnost katastrofe, kot je to poletje doletela Slovenijo, po mnenju dr. Banovca, nismo naredili ničesar. »Vsi bi le ozaveščali. Ampak mislim, da smo zdaj pa že ozaveščeni, vsi vemo, da so težave že tukaj. Treba je znati angažirati, organizirati znanje, strokovnjake, politiko, uskladiti interese z naravo, kulturo, kmetijstvom in še kom in začeti delati. V Sloveniji imamo praktično samo en študij vodarstva. Potrebujemo maso inženirjev, ki bodo sposobni rešitve projektirati in izvesti. Koliko občin štipendira inženirje na tem področju? Nobena. Država? Tudi ne.«
»Glede na tako močan poletni dogodek že lahko govorimo o tem, da se spreminjajo vremenski vzorci. Običajno se je Slovenija s poplavami soočala jeseni, ob dolgih deževjih. Zdaj so bile obsežne poletne nevihtne poplave, kar je zelo drugačna slika od teh, ki smo jih spremljali v preteklosti – in to nam bo dalo precej misliti,« je pojasnil dr. Banovec.
Direkcija za vode kadrovsko podhranjena
V tujini slovenskega modela ohranjanja Nature 2000 ne razumejo
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se