Ko trgate ali nabirate gobe, pazite na premoženje. In očistite ceste za sabo.


V času trgatve in nabiranja gob so policisti pogosto obveščeni o tatvinah in vlomih. Na interventno številko 113 pa so te dni že prejeli tudi več klicev zaradi onesnaženih cest, saj blato na njih za sabo puščajo traktorji in delovni stroji. Zato na Policijski upravi opozarjajo, da tudi med jesenskimi opravili ne gre pozabiti na lastno varnost ter da blatne in spolzke ceste lahko povzročijo prometne nesreče.
Policisti svetujejo, da parkirana vozila ob vinogradih skrbno zaklepate in v njih ne puščate nobenih predmetov, še posebej pa ne torbic, denarnic, mobilnih telefonov in drugih podobnih predmetov. Enaki nasveti veljajo tudi za nabiralce gob, ki avtomobile parkirajo na gozdnih poteh in v bližini gozdov. Če opazite neznance, ki si ogledujejo vozila, o tem takoj obvestite policiste na številko 113. Tudi zidanice in vinske kleti pred vinogradi je potrebno zaklepati
V preteklih letih so na našem območju obravnavali več nesreč, v katerih so bili udeleženi vozniki traktorjev in kmetijskih strojev. Vožnja s temi vozili je v vinogradih, na njivah in v gozdu povsem drugačna, kot na utrjenih površinah. Vozniki naj bodo še posebej pazljivi in vožnjo prilagodijo razmeram – spolzkemu in razmočenemu terenu, naklonu zemljišča in podobno. Najpogostejši vzroki nesreč z udeležbo kmetijskih traktorjev so neprilagojena hitrost, nepravilen prevoz oseb na traktorju in priklopniku, neustrezna oprema in vožnja pod vplivom alkohola.
V zadnjih dneh so, kot omenjeno, prejeli tudi več obvestil občanov, ki so opozarjali na onesnažene dele cest, na katerih je bila zemlja in blato, ki so jo na cesto nanesli traktorji in delovni stroji. Taki odseki so nevarni, saj lahko povzročijo zdrse vozil s ceste in prometne nesreče. Zakon o cestah določa, da mora voznik, preden se vključi v promet na javni cesti s kolovozne poti, nekategorizirane ceste, individualnega priključka, območja izvajanja del ali druge zemljiške površine, odstraniti z vozila zemljo ali blato, ki bi lahko onesnažili vozišče. Pri spravilu kmetijskih pridelkov, ki trajajo več ur, priporočajo, da se takšen del vozišča označi z varnostnimi trikotniki, postavljenimi na primerna mesta. Onesnaženo vozišče mora povzročitelj očistiti sam ali s pomočjo izvajalca rednega vzdrževanja cest.
Če se čisti strojno, naj imajo vozila vključeno rumeno rotacijsko luč, če se čisti ročno, naj imajo osebe zaradi lastne varnosti oblečene odsevne brezrokavnike. Policisti se odzivajo na vsako prijavo onesnaženega vozišča in bodo ukrepali, če območja in osebe ne bodo ustrezno označeni, cesta pa očiščena, opozarjajo na PU Novo mesto.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se