Bo tornadov v Sloveniji vedno več?
Ali bo Slovenija – glede na letošnja številna silovita orkanska neurja – odslej postala še dežela tornadov? Pri nas je zaradi precejšnje reliefne razgibanosti in veliko hribovitih, goratih območij manj možnosti za razvoj tornadov kot na prostranih ravnicah.

Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj, klimatologinja z biotehniške fakultete v Ljubljani, pravi, da je največja verjetnost zanje na Notranjskem in Primorskem. Se pa verjetnost z višanjem temperatur zraka, tal in morij povečuje.
Doslej je veljalo, da se tornado v Sloveniji zaradi razgibanega reliefa težje razvije. Toda, ali ta trditev še drži? Lučka Kajfež Bogataj ogovarja tako: »»Za supercelične nevihte je značilno, da se med svojim razvojem premikajo, v Sloveniji običajno od zahoda proti vzhodu. Dolgotrajnejše nevihtno neurje predstavlja tudi nevihtna linija, ki smo ji bili letos že večkrat priča. Letos ob nevihtah ne povzročajo toliko škode nalivi kot lokalno močni vetrovi – nevihtni piš. Lomijo in ruvajo drevje, odkrivajo strehe, podirajo visoke poljščine in so nevarni za letalski promet. Redko, morda enkrat na desetletje, pa se je pri nas doslej pojavil še vrtinčast vihar tornado. Da ni pogostejši, je delno kriv naš razgibani relief, saj je za nastanek tornada ugodneje, če je pokrajina ravna, kar omogoča neovirano gibanje zračnih mas in ugodne razmere za vrtinčenje.«
Kje v Sloveniji je največja verjetnost za razvoj tornada
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se