Pridelali bodo okoli 10 ton apna
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
Kot smo že poročali, so v petek v steljniku pod Preloko zakurili v apnenici in začeli žgati apno. Prav tako kot je zahtevno zlaganje in priprava apnenice, je zahtevno tudi njeno kurjenje. To opravilo obvladajo le še redki mojstri. Noč in dan mora v apnenici močno goreti, potrebna je velika količina suhih drv in neprestana budnost. Temperatura v apnenici doseže kar 1200 stopinj Celzija. To je kar naporno opravilo, zato se "ekipe" pri delu izmenjujejo.
V apnenici je nepretrgoma gorelo do nedelje zvečer, potem pa se bo ta dva dni ohlajala. Če bo šlo vse po sreči, bodo po tem tradicionalnem postopku "pridelali" okoli 10 ton apna.
V fotogaleriji je nekaj utrinkov, posnetih v sobotnem jutru, preden je dež, ki si ga apneničarji v tem trenutku ne želijo, pričel padati tudi nad Belo krajino.
Tekst in foto: Vinko Kukman
Prva stran dneva
Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.