Zakaj je politika povozila predlog o dvigu minimalne plače na 700 evrov
Poslanska skupina Levica je lani jeseni pričela kampanjo za dvig minimalne plače. V parlamentarno proceduro so vložili predlog zakona, na spletu pa v podporo predlogu zbirajo podpise. Poslanci državnega zbora so sredi decembra zakonu, ki bi minimalno plačo dvignil na 700 evrov neto, odrekli podporo.

Dodatki bi se izplačevali k minimalni plači, ne pa kot razlika do minimalne plače.
Predlog Levice je bil, da mora biti minimalna plača vsaj 20 odstotkov višja od preračunanih minimalnih življenjskih stroškov, dodatki bi se izplačevali k minimalni plači, ne pa kot razlika do minimalne plače. Predlagatelji zakona menijo, da bi s tem storili korak k znižanju revščine zaposlenih. Dejstvo je, da številni zaposleni s svojo plačo komajda shajajo. Nemalo je takšnih, ki hodijo v službo, a zaslužijo tako malo, da so primorani za pomoč zaprositi dobrodelne ustanove. Državni zbor je predlog za dvig minimalne plače z 32 glasovi za in 19 proti zavrnil. »S tem so obrnili hrbet 120.000 delavcem, ki trenutno prejemajo minimalno plačo ali pa mesečni znesek, ki je še nižji od tega,« so glasovanje komentirali v Levici.
Desus je edina vladna stranka, ki je predlog opozicijske Levice o povišanju minimalnega zneska neto plače podprla. »V poslanski skupini DeSUS smo bili vedno naklonjeni dostojni minimalni plači, ki bi omogočila preživetje delavca in njegove družine, delavec pa po upokojitvi ne bi zdrsnil v revščino. V tem mandatu smo na področju odprave revščine uvedli nekaj sprememb, vendar si želimo, da bi tudi na obravnavanem področju prišlo do sprememb, ki jih obljublja pristojno ministrstvo in do socialnega dialoga s socialnimi partnerji. Prizadevamo si, da bi končno tudi v Sloveniji zagotovili vsem pošteno plačilo za pošteno delo. 23. člen Splošne deklaracije človekovih pravic v tretji točki določa: »Vsakdo, kdor dela, ima pravico do pravične in zadovoljive nagrade, ki zagotavlja njemu in njegovi družini človeka vreden obstoj in ki naj se po potrebi dopolni z drugimi sredstvi socialnega varstva.« Ta del deklaracije v Sloveniji ni spoštovan. Sedanja minimalna plača ni dostojna, saj je neto izplačilo pri 805 evrov bruto le 613 evrov, meja tveganja revščine v letu 2016 pa je bila 616 evrov.«
SMC ni odgovorila, SD o politični licitaciji
SDS v bran delodajalcem
V NSi potrebe po zakonski regulaciji višine plač ne vidijo
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se