Sto protestnikov proti bazni postaji


Na Šipčevem hribu ob Osnovni šoli Drska se je danes zbralo okoli 100 učencev, staršev in tamkajšnjih krajanov, ker nasprotujejo gradnji bazne postaje družbe Mobitel. Kot je znano, ima Mobitel za gradnjo vsa dovoljenja, h gradbenemu je dala soglasje tudi Mestna občina Novo mesto. Krajevni skupnosti Drska in Šmihel pa postavitvi bazne postaje mobilne telefonije v neposredni bližini treh šol (OŠ Drska, OŠ Dragotina Ketteja in Šolskega centra Novo mesto) in strnjenega stanovanjskega naselja nasprotujeta že vrsto let. Gradnja se je kljub temu nadaljuje in poleg poti do vrha Šipčevega hriba je Mobitel za bazno postajo postavil že temelje.
'Tukaj je šola!', 'Na OŠ Drska se ne damo!' in podobne transparente so imeli nekateri s seboj na protestu, štiri učiteljice pa so se oblekle v kartonaste mobilne telefone in tipkovnico simbolično prekrižale. Ravnateljica OŠ Drska Nevenka Kulovec je danes pred zbranimi protestniki ponovila prizadevanja šole in krajevne skupnosti za postavitev bazne postaje na kakšni drugi lokaciji, najverjetneje na sosednjem hribu, ki je vsaj nekaj sto metrov bolj oddaljen od šole. Izrazila je razočaranje nad obnašanjem Mestne občine Novo mesto, ki njihovih argumentov ni upoštevala in jih označila za subjektivne, javno pa se je še vprašala, zakaj nikogar s strani občine na protestu ni bilo. Udeležba je bila sicer primerna vremenu, saj je v pol ure trajajočem protestu deževalo, nekateri pa so pogrešali tudi več predstavnikov s strani Šolskega centra Novo mesto. Podporo krajanom in šoli je danes javno izrekla tudi direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto Mira Retelj in predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije Karel Lipič.
Kulovčeva je danes še ponovila, da ne nasprotujejo razvoju, kot jim nekateri očitajo, a da zaenkrat raziskavam o (ne)škodljivosti sevanja baznih postaj ne verjamejo. Spomnila je na sporni azbest, za katerega so prav tako šele po mnogih letih ugotovili, kako je dejansko nevaren zdravju. Tudi Lipič je danes zatrdil, da poleg mnogih strokovnih raziskav, ki potrjujejo neškodljivost te tehnologije, obstajajo tudi raziskave, ki trdijo prav nasprotno. Dejal je še, da naj vztrajajo in od Mobitela zahtevajo, da poišče drugo lokacijo, saj je pravica do zdravega okolja njihova ustavna pravica. Po njegovih besedah, je v Sloveniji sicer spornih le okoli 10% baznih postaj, skupaj jih postavljenih več kot tri tisoč. Od približno sto protestov pa jim je v tretjini primerov uspelo, da je investitor načrte opustil oz. poiskal drugo lokacijo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Govor Nevenke Kulovec na protestu
Nagovor Karla Lipiča