© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

SNS sprašuje o zaščiti semiških vodnih virov


lokalno
3. 4. 2008, 00.00
Posodobljeno
10:11
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pitna_voda2.jpg
Pitna voda je v Beli krajini dragocena.

##IMAGE-2237180##

V semiškem občinskem odboru Slovenske nacionalne stranke napovedujejo, da bodo strankini poslanci v Državnem zboru danes vložili poslansko vprašanje glede zaščite vodnih virov na območju Vrčic in Srednje vasi v občini Semič.

Kot sporočajo iz OO SNS, se je na zadnji seji metliških občinskih svetnikov vnela vroča razprava glede morebitne oporečnosti pitne vode iz vrtine na Blatniku v občini Semič, pa tudi glede primernosti same lokacije vrtine, od koder naj bi se v prihodnje v sklopu belokranjskega vodovoda kot evropskega projekta napajala vsa Bela krajina. Po mnenju svetnikov naj bi bila vrtina na Blatniku neprimerna tudi zaradi v neposredni bližini delujočega kamnoloma Brezovica, kjer se izvajajo miniranja, zaradi katerih lahko posledično pride do tektonskih premikov.

Ob tem očitku v semiški SNS opozarjajo, da je v veljavi zastarel Odlok o zaščiti vodnih virov na območju Vrčic in Srednje vasi, črpališča na Kolpi na Vinici in črpališča v Dobličah iz leta 1988. Po zadnjih analizah je voda iz vrtine na Blatniku neoporečna, skrb zbujajoče pa je dejstvo, da v vodovarstvenem območju Vrčic in Srednje vasi obratujejo kar trije kamnolomi, ki predstavljajo neposredni dejavnik tveganja za vire pitne vode, menijo v stranki.

Najbližji vrtinam, kamnolom Brezovica, se nahaja v vplivnem vodovarstvenem pasu vira pitne vode Guče na območju Srednje vasi. Pri izdelavi rudarskega projekta za kamnolom so bile upoštevane določbe omenjenega zastarelega Odloka o zaščiti vodnih virov, kar je po mnenju SNS skrajno neodgovorno, saj bi moral biti nov ustrezen odlok z strani pristojnih služb že zdavnaj pripravljen in v veljavi (Občinski svet Občine Semič je za pripravo novega Odloka o zaščiti virov pitne vode zadolžil občinsko upravo že leta 2006).

V OO SNS Semič še navajajo: ''Alarmanten podatek je tudi, da je Občinski svet Občine Semič, v zadnjih dveh mandatih že večkrat v prvi obravnavi zavrnil sprejem Odloka o občinskem lokacijskem načrtu za izkoriščanje in sanacijo kamnoloma Brezovica, nazadnje 6.12.2007, predvsem zaradi spornosti besedila odloka, ki ni upoštevalo seizmičnih meritev ob vsakokratnem miniranju in dejstva, da izdelovalec odloka ni dostavil svetnikom poročila o vplivih na okolje ter ni priložil hidrogeološkega poročila o vplivih kamnoloma na vrtine na Blatniku. Iz obstoječe dokumentacije je prav tako razvidno, da je imel izvajalec del - nosilec rudarske pravice v kamnolomu avgusta 2006 dovoljenje za izkoriščanje 1,7 ha površine, izkoriščal pa je 2,4 ha površine, torej je deloma obratoval na črno brez ustreznih dovoljenj ...''

Ker je vsak vir pitne vode na tem kraškem območju zelo dragocen, bodo torej v SNS ministru za okolje in prostor Janezu Podobniku zastavili pisno poslansko vprašanje, kaj bo storil za zaščito vodnih virov na območju Vrčic in Srednje vasi, na katerih temelji bodoča oskrba Bele krajine s pitno vodo, hkrati pa naj pozove pristojne inšpekcijske službe Ministrstva za okolje in prostor, da preverijo zakonski status vseh treh kamnolomov v omenjenem vodovarstvenem pasu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.