© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

SNS in Ekološko društvo Suha krajina zaskrbljeni za porečje Krke


lokalno
18. 8. 2008, 00.00
Posodobljeno
13:51
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

ribogojnica_dvor.jpg
Ribogojnica na Dvoru (foto: arhiv)

##IMAGE-2227269##

Poslanska skupina SNS je danes na vlado naslovila pobudo, v kateri se zavzema za čimprejšnje sprejetje zakona o zaščiti reke Krke in njenega porečja v celotnem toku. Ta naj bi med drugim prepovedal gradnjo objektov, ki zmanjšujejo pretok reke, saj je njena struga zaradi intenzivnega odjema vode v ribogojnici na Dvoru in MHE skoraj suha.

Kot je v pisni poslanski pobudi vladi zapisal vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič Plemeniti skupaj z Ekološkim društvom Suha krajina, lastnik ribogojnice Mirko Goričar krši koncesijsko pogodbo o regulaciji vode in ne zagotavlja biološkega minimuma. Dokler je ribogojnico upravljala Emona ribarstvo, ki je objekt tudi zgradila, teh težav ni bilo, ugotavljajo.

Omenjene trditve po navedbah podpisnikov pobude potrjujejo meritve Zavoda za ribištvo iz leta 2004, ko je odvzem vode vedno presegal dovoljeno mejo 2 m3/s, in Ekološkega društva Suha krajina, ki je v svoji izmeri pretoka poleti 2007 ugotovilo odvzem okrog 2,9 m3/s. Lastnik ribogojnice je leta 2004 po trditvah pobudnikov tudi na lastno pest zabetoniral slapišče pred ribogojnico, kar je v nasprotju s prostorsko ureditvenim planom.

Stanje reke je na odseku okrog tisoč metrov od odvzemnega mesta do izpusta, ki ga ščiti tudi Natura 2000, v obdobju nizkih voda kritično, opozarjajo v pobudi. Struga je skoraj prazna, lehnjak razgaljen, voda se pretaka le kavernozno pod strukturami lehnjaka. Odvzema tudi ni mogoče objektivno nadzirati, saj so vodomerno lato iz "neznanega razloga" premaknili v Sotesko, navajajo.

Zato vlado pozivajo, naj ministrstvu za okolje in prostor zaradi kršenja pogodbenih določil naroči takojšnjo izvedbo odvzema koncesije za obstoječo ribogojnico Goričarju. Predlagajo tudi, da se merilna postaja pretoka znova postavi pri Dvoru pri Žužemberku, ministrstvo pa naj se pri pripravi zakonodaje in ukrepov za zaščito Krke poveže z Ekološkim društvom Suha krajina.

V poslanski skupini SNS pričakujejo, da bo minister, pristojen za okolje in prostor, sankcioniral uslužbence, ki so dovolili izdajo koncesije za potrebe male hidroelektrarne (MHE) za izrabo vode v višini 10 m3/s. Z izdajo nove koncesije se bo po mnenju pobudnikov trajanje nizkih pretokov še podaljšalo, kar je nesprejemljivo. Glede na mnenje Zavoda RS za varstvo narave gre namreč pričakovati trajno poslabšanje kakovosti habitata sulca in drugih vrst rib in njihovih drstišč, kar ima lahko za posledico tudi znižanje uspeha razmnoževanja in preživetja vrst.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.