Navijače pri vstopu v državo nadzirajo mešane policijske enote

##IMAGE-2292277##
Policistom na slovenski južni meji med evropskim košarkarskim prvenstvom pri nadzoru vstopa navijačev pomagajo tuji policisti. Na mejnih prehodih Obrežje in Gruškovje so se slovenskim kolegom pridružili po dva albanska, bosanska, hrvaška, makedonska, črnogorska in srbska policista. Tuji policisti pa svoje naloge opravljajo v svojih uniformah.
Po besedah namestnika generalnega direktorja policije Karola Turka tuji policisti sodelujejo pri natančnejših pregledih potovalnih dokumentov, nadzoru vozil in izmenjavi podatkov o potovanju navijačev, ki na navedenih mejnih prehodih vstopajo v državo.
Z njihovo pomočjo so okrepili delo slovenske policije in hkrati obiskovalcem košarkarskega prvenstva zagotovili večjo varnost. Njihov namen je tudi odstraniti morebitne skupine skrajnežev, ki bi v Sloveniji povzročale varnostne težave. Cilj mešanega policijskega nadzora je tudi izmenjava izkušenj med slovenskimi in tujimi policisti ter krepitev prijateljskih vezi, je v izjavi na Obrežju dejal Turk.
Mešani policijski nadzor, ki ga je označil za izredno pozitivno izkušnjo, bodo izvajali do 16. septembra, slovenska policija pa navedeno operacijo opravlja s sodelovanjem ljubljanske podružnice ženevskega inštituta za demokratični nadzor nad oboroženimi silami (DCAF).
Po podatkih DCAF so v času sodelovanja s tujimi policisti pri nadzoru vstopanja v schengenski prostor na obeh mejnih prehodih doslej skupaj zavrnili 85 oseb, odkrili enajst primerov ponarejenih dokumentov, tri ukradena vozila, plinsko pištolo in nekaj gramov prepovedane konoplje.
Kot je dejal direktor ljubljanskega inštituta DCAF Anton Travner, ženevski center za vladavino prava pomaga vsem državam jugovzhodne Evrope pri njihovih naporih za vzpostavljanje evropskih standardov pri varovanju meja in širšem policijskem sodelovanju.
V njihovo delo sodijo tudi skupne operacije, ki so jih doslej izvedli na vseh mejnih prehodih na Balkanu in na makedonski zeleni meji. Med ugotovitvami njihovih operacij pa je spoznanje, da policisti držav jugovzhodne Evrope lahko dobro sodelujejo, izmenjujejo izkušnje in dvigujejo raven medsebojnega zaupanja ter obveščanja.
Vse stroške tovrstnih operacij krije DCAF, za prihodnje leto pa je Travner napovedal še najmanj dve podobni akciji na območju jugovzhodne Evrope in več koordiniranih skupnih akcij.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se