© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ministri, državni sekretarji - koliko med njimi je Dolenjcev, Belokranjcev, Posavcev


lokalno
22. 11. 2008, 00.00
Posodobljeno
23. 11. 2008 · 08:08
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dz_vlada_cela.jpg
Ministri nove slovenske vlade (foto: DZ)

##IMAGE-2220644##

Že sinoči sta, kot smo poročali, za ministra nove slovenske vlade prisegla tudi dva Dolenjca, Igor Lukšič in Gregor Golobič, ki vodita šolska resorja (ministrstvo za šolstvo in šport ter ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo).

Novoimenovana vlada je na današnji prvi seji za generalnega sekretarja vlade imenovala Milana M. Cvikla, za vodjo kabineta predsednika vlade pa Simono Dimic. Vlada je imenovala tudi več državnih sekretarjev na posameznih ministrstvih in tudi v kabinetu predsednika vlade, med njimi pa je tudi nekaj Dolenjcev, Posavcev oz. Belokranjcev.

Tako je denimo semiška rojakinja Sonja Bukovec (med drugim je že bila generalna direktorica Agencije Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja med leti 2000 in 2003) postala državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo.

Za državnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje je bil imenovan Boštjan Škrlec. Doma je iz Velike Doline v brežiški občini, doslej okrožni državni tožilec na krškem sodišču.

Na ministrstvu za kulturo pa bo državni sekretar Stojan Pelko, rojen leta 1964 v Brežicah.

Za državno sekretarko na ministrstvu za finance je vlada imenovala Heleno Kamnar, za državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve pa Gorana Klemenčiča. Igor Jakomin bo državni sekretar na ministrstvu za promet, Darja Radič pa državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo.

Vlada je za državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje imenovala Slavka Ziherla, za državno sekretarko na ministrstvu za šolstvo in šport pa Alenko Kovšca. Branko Lobnikar bo državni sekretar na ministrstvu za javno upravo.

Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo bo državni sekretar Jozsef Györkos. Ministru za razvoj bo pri delu pomagala državna sekretarka Andreja Jerina, ministru za Slovence v tujini pa Boris Jesih.

Vlada je danes imenovala tudi državne sekretarje v kabinetu predsednika vlade. Za stike med vlado in državnim zborom bo skrbela Nataša Kovač, za stike z nevladnimi organizacijami Jožef Školč, Miloš Pavlica pa bo Pahorju pomagal pri organizaciji in vodenju socialnega dialoga.

Vlada je ustanovila tudi dva vladna odbora, in sicer odbor za državno ureditev in javne zadeve, ki mu bo predsedovala notranja ministrica Katarina Kresal, ter odbor za gospodarstvo in trajnostni razvoj, ki ga bo vodil minister za razvoj Mitja Gaspari.

Ministrski zbor je imenoval tudi komisijo za administrativne zadeve in imenovanja, ki jo bo vodil Cvikl, ter svet za nacionalno varnost, ki ga bo vodil premier Pahor. Poleg njega bodo člani sveta tudi ministri za obrambo, finance, pravosodje, zunanje in notranje zadeve, generalni sekretar vlade in direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova).

Po premierovih besedah bo na sejo sveta, kadar bodo obravnavana vprašanja, ki zadevajo nacionalno varnost in ki zahtevajo usklajeno delo, povabil tudi predsednika republike, predsednika DZ, predsednika največje opozicijske stranke v parlamentu ter predsednike drugih državnih organov in predstavnike drugih organizacij, za katere bo presodil, da lahko pomagajo svetu za nacionalno varnost priti do primernih rešitev.

"Vlada bo prevzela dobro prakso prejšnje vlade in se bo praviloma enkrat mesečna, morda enkrat na dva meseca sestala na terenu in z obiski v regijah poskrbela za živahen, tvoren dialog, tako z župani, glavnimi predsedniki uprav, direktorji in drugimi ljudmi, ki skrbijo za razvoj posameznih regij," je pojasnil Pahor. Ob tem je dodal, da bo vlada, "če bo mogoče in če bomo za to čutili potrebo", na teh obiskih izvedla seje, kjer bodo obravnavali kakšno od tem.

Vlada je tudi sprejela sklep, da so lahko v kabinetu posameznih ministrov in v kabinetu generalnega sekretarja vlade največ štiri delovna mesta, za katera se delovno razmerje sklene za določen čas. V kabinetu predsednika število delovnih mest, za katere se delovno razmerje sklene za določen čas, ni omejeno, ne sme pa presegati števila delovnih mest, predvidenih s kadrovskim načrtom.

Na novinarsko vprašanje, ali se mu ne zdi, da je šlo pri imenovanju državnih sekretarjev za "fevdalizacijo", je Pahor odgovoril, da ne. "Če me zdaj vprašate, kdo pripada kateri stranki, vam ne znam odgovoriti na to vprašanje," je poudaril in dodal, da je predlagal ministrom in ministricam, da si za svojo "desno roko" izberejo ljudi, ki imajo znanje in izkušnje. "In mislim, da so se tako odločili," je zatrdil.

Na vprašanje, kdaj bo izbral novega tiskovnega predstavnika vlade, je Pahor odgovoril, da je bil sedanji tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak tako "prijazen, da nam je danes pomagal organizirati tiskovno konferenco. In če bo treba, ga bom za to prijaznost prosil tudi v prihodnje".


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.