Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Janša in Janković ostajata na svojih položajih


STA, M. M.
10. 1. 2013, 08.15
Posodobljeno
02. 02. 2013 · 13:40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

jansa_jankovic.jpg
M. M., B. B., arhiv DL
Janez Janša in Zoran Jankovič (Foto: M. M., B. B., arhiv DL)

##IMAGE-3387649##

Poročali smo, da je protestni odbor Vseslovenske ljudske vstaje, v katerem je tudi Novomeščan Uroš Lubej, Janeza Janšo in Zorana Jankoviča po objavi poročila protikorupcijske komisije pozval k odstopu. A se to ne bo zgodilo. Predsednika največjih parlamentarnih strank, ki sta se odločila preveriti podporo v svetu strank, namreč ostajata na položajih. Janša je dobil prepričljivo podporo sveta SDS, svet PS pa je zavrnil glasovanje o Jankovićevi zaupnici. Medtem se vrstijo pozivi k njunem odstopu.

Po mnenju SDS gre za "za politikantski konstrukt"

Za zaupnico Janši je po razpravi na svetu SDS glasovalo 98,6 odstotka oz. 281 članov, štirje so se glasovanja vzdržali. Prisotnih je bilo 93 odstotkov od 318 članov sveta SDS. Janša je sicer v torek dejal, da bi morebitna nezaupnica sveta SDS zanj pomenila tudi odstop z mesta predsednika vlade.

Po Cukjatijevih besedah so v včerajšnji razpravi sodelovali številni člani, nihče pa ni ugotovil, da je v poročilu "kar koli takega tehtnega", da bi moral predsednik stranke odstopiti. "Nasprotno, vsi so ugotavljali, da gre za politikantski konstrukt, ki je osnovan na zelo čudnih predpostavkah," je dodal.

Hkrati je svet SDS včeraj spregovoril tudi o vprašanju protikorupcijske zakonodaje, ki po Cukjatijevih besedah ne predvideva zagovora "obtožene stranke". Poslansko skupino bodo zato zadolžili, da zbere zadostno število podpisov in na ustavno sodišče vloži presojo zakona.

PS: Poročilo ne obravnava nobenih kaznivih dejanj, temveč govori o prekršku

Jankoviću pa podpore sploh ni bilo treba iskati z glasovanjem v svetu Pozitivne Slovenije, čeprav je to članom sveta ponudil. Ti so glasovanje soglasno zavrnili in mu izkazali podporo. Janković, ki je sicer že prej pojasnil, da ne bo odstopil, je odločitve vesel.

Po besedah vodje poslanske skupine PS Janija Möderndorferja so člani sveta prav tako s tem dali vedeti, da poročilo protikorupcijske komisije ne obravnava nobenih kaznivih dejanj, temveč govori o prekršku. Zadeva tako po njegovih besedah ni končana, komisija bo nadaljevala s tem postopkom ter "bo možno dokazati, da so trditve lahko tudi drugačne, kot jih ugotavlja".

Tako Janša kot Janković sta včeraj ponovno zavrnila ter dodatno pojasnila nekatere ugotovitve protikorupcijske komisije. Janković je na vprašanje, ali bo tožil komisijo za preprečevanje korupcije, tudi dejal, da bo "zaščitil svoje dobro ime". Če je pravni postopek edini način, potem bom to storil, je dodal.

KPK: Naša ugotovitev je dokončna

Včeraj se je znova oglasila tudi protikorupcijska komisija. Poudarili so, da je komisija zavezancema dala možnost, da se v postopku izjasnita o odprtih vprašanjih in očitkih, vendar sta to po njeni oceni storila "nepopolno, necelovito, nerazumljivo". Kot so zapisali, nekatere izjave Jankovića in predvsem Janše po objavi poročila implicirajo očitek zlorabe zakona, pristojnosti in dolžnosti komisije. Če Janša in Janković menita, da je tako, komisija pričakuje, da bosta uporabila "ustrezna pravna sredstva zoper komisijo".

Kot še navajajo, je njihova ugotovitev dokončna. "Vsako sklicevanje na kazenske postopke, pravnomočne sodne odločitve in domnevo nedolžnosti v tem primeru pomeni zavestno manipulacijo in usmerjanje pozornosti oz. vzbujanje vtisa, da odločitev in ugotovitve komisije še niso dokončne," pišejo v komisiji.

Kako naprej?

Poročilo protikorupcijske komisije je ne samo zatreslo koalicijo, vse bolj glasna ugibanja so tudi o oblikovanju tehnične vlade. Predsednik DL Gregor Virant je namreč tako Jankovića kot Janšo pozval k odstopu, vendar o nadaljnjih potezah še ne govori. Prav tako je prvak DL na koalicijskem vrhu kot rešitev omenil tehničnega mandatarja, a sedaj tega ne komentira.

SDS je včeraj sklenila, da v tehnično vlado ne gre. "Tehnična vlada za SDS ne pride v poštev, kar pomeni, da je ne bo," je bil jasen Janša. Ker se to ne bo zgodilo, je po Janševih besedah možna vlada "neke druge politične barve". Tisti, ki bi vlado prevzel, pa bi prevzel tudi politično odgovornost, SDS pa bi v tem primeru šla v opozicijo, je še dejal in dodal, da bi bili konstruktivna, vendar resna opozicija.

SDS se je tako odločila, da je v sedanji koaliciji pripravljena delati naprej, "če bodo partnerji resni" in se bodo držali koalicijske pogodbe. Časa za oklevanje pa sedaj ni, pravi Janša, zato pričakuje, da se bodo ostali koalicijski partnerji o tem, kako naprej, odločili v prihodnjih urah "in da bodo za svoje odločitve prevzeli tudi vso odgovornost.

Janković pa glede tehnične vlade pravi, da v stranki o tem ne razmišljajo. "Vlado imamo, koalicijo imamo, če ta razpade, vemo, kakšen je postopek," je odgovoril na vprašanje o možnosti oblikovanja tehnične vlade. A vodja poslancev PS Möderndorfer pravi: "Da sistem v koaliciji razpada, pa se vidi že na kilometer."

Sicer pa se na koalicijskem sestanku po besedah predsednice NSi Ljudmile Novak niso pogovarjali o imenih za morebitnega tehničnega mandatarja, po njenem mnenju to zaenkrat tudi ni realna možnost. Kot je dejala, smo v demokratični družbi in imamo volitve ter edino tako lahko določamo svoje voditelje. Če predsednik vlade odide in pade ta vlada, so po mnenju Novakove edina možnost predčasne volitve in ne tehnična vlada.

Medtem pa so se tudi včeraj vrstili pozivi k odstopu tako Janše kot Jankovića. V Odboru za pravično in solidarno družbo menijo, da imata Janša in Janković "samo eno možnost - časten umik iz slovenske politike". Od predsednika republike Boruta Pahorja zahtevajo, da se opredeli do poročila protikorupcijske komisije.

Pozivom k odstopu premiera se pridružuje tudi gibanje TRS, ki pa k odstopu poziva le Janšo in hkrati poziva k razpustitvi državnega zbora. Obenem pa ugotavljajo, da je tudi predsednik PS in ljubljanski župan Janković "neprimeren za predsednika vlade".


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.