Italijanski desnici se NEK zdi varen

##IMAGE-2229432##
Deželni parlament Furlanije-Julijske krajine (FJK) se je na včerajšnji seji izrekel v prid izkoriščanju jedrske energije. Predsednik deželne vlade Renzo Tondo sicer ne razmišlja o gradnji jedrskih elektrarn v FJK, ampak se zavzema za soudeležbo pri gradnji drugega reaktorja Nuklearne elektrarne Krško (Nek) v Sloveniji, danes poroča Primorski dnevnik.
Tondo je potrdil, da je med obiskom v Ljubljani predlagal Sloveniji skupne pobude na področju jedrske energije. Od slovenske strani ni dobil odgovora, kot se Slovenija tudi ni izjasnila o možnosti italijanske finančne udeležbe pri gradnji drugega krškega reaktorja, dodaja Primorski dnevnik.
Krška nuklearka uživa več zaupanja na desnici kot v levousmerjeni Demokratski stranki (DS), saj so se predstavniki slednje sklicevali na italijansko-avstrijsko strokovno mnenje iz leta 1993, ki naj bi dokazovalo, da Nek ne odgovarja tehnološkim zahtevam Evropske unije.
Desnici pa se nuklearka zdi varna, Tondo pa je prepričan o nujnosti sodelovanja s Slovenijo. Temu načelno ne nasprotuje niti DS, vendar to ni pristojnost deželne vlade FJK, ampak italijanske državne vlade, v primeru Krškega pa bi se morali pogovarjati ne le z Ljubljano, ampak tudi z Zagrebom, ki je formalno gledano solastnik Neka, je po poročanju Primorskega dnevnika na včerajšnji seji dejal vodja poslancev DS Gianfranco Moretton.
Deželni parlament je na seji tudi zavrnil predlog vodje poslancev Mavrične levice Igorja Kocijančiča, ki je od deželne vlade zahteval uradno obvezo, da se na deželnem ozemlju ne bodo gradile jedrske centrale. Mavrična levica je po poročanju Primorskega dnevnika zahtevala tudi jasno besedo o alternativnih oziroma obnovljivih virih energije, popolne informacije o Tondovem obisku v Sloveniji in opredelitev do deželnega energetskega načrta, a zaman.
Zato je Kocijančič desni sredini očital "spreobrnitev", potem ko je dolga leta krško nuklearko predstavljala kot neke vrste strašilo za FJK, ko se je vlada italijanskega premiera Silvia Berlusconija opredelila za jedrsko energijo, pa je naenkrat postala zagovornica jedrskih central. Kocijančič je izrazil razočaranje tudi nad DS, ki je proti njegovemu predlogu glasovala skupaj z desnosredinsko večino, še piše Primorski dnevnik.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se