© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Franci Kek poslanski kandidat


lokalno
14. 6. 2008, 00.00
Posodobljeno
21:11
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kek_franci.jpg
Franci Kek

##IMAGE-2231562##

Članicam in članom stranke Zares sta se na današnji konvenciji v ljubljanskih Križankah predstavili približno dve tretjini kandidatov, ki bodo stranko zastopali na jesenskih parlamentarnih volitvah. Po besedah predsednika Zaresa Gregorja Golobiča bodo preostale kandidate predstavljali postopoma, hranijo pa tudi nekaj presenečenj.

Med znanimi kandidati se bo na Dolenjskem za poslansko funkcijo potegoval podpredsednik stranke Franci Kek.

 Med kandidati so sicer tudi Gregor Golobič, Pavel Gantar, Majda Širca in Cveta Zalokar Oražem, Ivo Vajgl, Aleš Berger, Roman Jakič, Janez Kopač, Vito Rožej, Franco Juri, Matej Lahovnik, Irma Pavlinič Krebs, Feri Lainšček,Vili Trofenik ...

Kandidatno listo bo svet stranke dokončno potrdil avgusta, saj po Golobičevih besedah potekajo še nekateri razgovori, usklajujejo pa se tudi s Zvezo za Primorsko, s katero so podpisali dogovor o skupnem nastopu na volitvah. Tako bodo preostale kandidate predstavljali postopoma.

Člani konvencije, sicer najvišjega strankinega organa, ki ga sestavljajo vsi člani, je danes obravnavala tudi predlog programa stranke, ki ga bodo člani stranke sprejeli šele po državnozborskih volitvah. V tem času bo predlog v javni razpravi, stranka pa bo avgusta pripravila tudi volilni program.

Predlagani program stranke Zares nosi naslov "Zares pripravljeni na izzive! Za nov razvojni dogovor, za novo politiko!". V programu, ki ga je predstavil Pavel Gantar, se stranka zavezuje liberalni politični tradiciji, ki temelji na svobodi, odgovornosti, strpnosti, družbeni pravičnosti in enakih možnostih, na vzpostavljanju odprte družbe ter odprte in demokratične politike.

Med osnovnimi programskimi usmeritvami so povečanje gospodarske konkurenčnosti in stabilnosti javnih financ na temelju trajnostnega razvoja, ustvarjalnost, znanje in znanstveno-tehnološki razvoj, odzivna socialna politika in krepitev socialnega kapitala, trajnostno upravljanje z naravnimi viri ter odgovorna javna politika in upravljanje z državo.

Eden od temeljnih ciljev gospodarskega programa Zares je spodbujanje odprtega trga in konkurence ter krepitev najpomembnejših dejavnikov konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, kar bi med drugim dosegli tudi s povečanjem vlaganja v znanost in tehnološki razvoj. V Zares nameravajo vzpostaviti stabilne javne finance v prihodnjem mandatu, kadrovsko in finančno okrepiti davčno upravo ter zmanjšati višino prispevka za zdravstveno varstvo. Donos od državnega premoženja bi namenili za financiranje rastočih potreb pokojninske blagajne ter pripravili dodatne vzpodbude za daljše ohranjanje aktivnega statusa prebivalstva.

Na področju zdravstvenega zavarovanja bi premije dopolnilnega zavarovanja za dohodkovno najšibkejše plačevali iz proračuna, obvezno zavarovanje pa bi razbremenili. Predlagani program še predvideva, da bi zdravniki iz javnega zdravstva le pod zelo omejenimi pogoji smeli delati pri zasebnikih in ne bi hkrati smeli biti koncesionarji. Na področju financiranja zdravstva pa v Zares predlagajo povečanje deleža BDP ter preoblikovanje dopolnilnega zavarovanja.

Na področju socialne politike bi v Zares vzpostavili enotno vstopno točko za prejemanje vseh socialnih transferjev, dolgoročno pa se nagibajo k uvedbi univerzalnega temeljnega dohodka. Na področju vzgoje in izobraževanja mora država zagotoviti pogoje za kakovostno javno šolstvo, na področju visokega šolstva pa program predvideva zagotavljanje kakovosti in polne avtonomije.

Predlagani program se dotika tudi področja medijev, saj v Zares menijo, da "takšnega poseganja vladajoče politike v medijski prostor, kot smo ga občutili v mandatu 2004-2008, v vsem obdobju demokratične politične ureditve v Sloveniji še ni bilo". Zato med drugim predlagajo spremembo zakona o RTV Slovenija ter drugačne oblike državne pomoči za uresničevanje javnega interesa na področju medijev.

Programski dokument sicer sega še na področja, kot so regionalna in lokalna politika, varstvo okolja, sodstvo, boj proti korupciji, zunanja politika, nevladne organizacije, stanovanjska politika, promet ter varnost in svoboščine.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.