Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Objavljeno
Čas branja 1 min.

Cia ne skriva več poročil o letečih krožnikih, jasnovidcih in vohunih


STA/B.K.
18. 1. 2017, 15.39
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 10:02
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ameriška centralna obveščevalna agencija Cia je na internetu objavila okoli 13 milijonov dokumentov, ki so bili doslej tajne narave.

uri geller cia.jpg
CIA
Fotografija originalnih risb in Gellerjevih "kopij", ki bi jih naj narisal s pomočjo telepatije.

Pri objavljenem gradivu gre za zapisnike obveščevalcev, raziskovalne dokumente, poročila o videnjih neznanih letečih predmetov in fizične poskuse. Celoten arhiv obsega skoraj 800.000 dosjejev s skupaj 13 milijoni strani, navaja britanski BBC.

Arhiv med drugim vključuje dokumente nekdanjega ameriškega državnega sekretarja Henryja Kissingerja pa tudi več sto tisoč strani obveščevalnih analiz in znanstvenih raziskav.

Najbolj nenavadni so dokumenti iz programa Stargate, ki se je ukvarjal s telepatskimi sposobnostmi in izvenčutnimi zaznavami. Mednje štejejo poročila s preizkusov domnevnega izraelskega jasnovidca Urija Gellerja iz leta 1973. Dokumenti vključujejo zapise o tem, kako je Gellerju uspelo ustvariti repliko risbe, ki jo je nekdo risal v drugi sobi. Raziskovalci so zaradi tega v zapiske navedli, da je »svojo zmožnost paranormalne dojemljivosti izkazal na prepričljiv in nedvoumen način«.

Nenavadna je tudi zbirka poročil o letečih krožnikih, med zanimive dokumente pa je mogoče šteti tudi tistega z navodili za nevidno črnilo.

cia centralna obveščevalna agencija.jpg
Reuters

Večina objavljenih informacij je bila sicer javnosti dostopna že od sredine 90. let minulega stoletja, a je bilo do njih dejansko zelo težko priti. Dokumenti so bili namreč dosegljivi na samo štirih računalnikih, nameščenih v zadnjih prostorih ameriškega nacionalnega arhiva v Marylandu.

Cio je k objavi dokumentov na internetu prisilila tožba, ki jo je proti njej vložila neprofitna organizacija za svobodo informacij MuckRock. Proces je trajal več kot dve leti.

Vso gradivo je sedaj dostopno na spletni strani agencije.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.