Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Bo Janša kljub obsodbi poslanec?


STA
7. 8. 2014, 14.30
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Po mnenju zakonodajno-pravne službe DZ bi bilo prenehanje poslanskega mandata predsednika SDS Janeza Janše na podlagi zakona o poslancih lahko sporno. Prenehanje mandata zaradi pravnomočne obsodbe velja le za poslance, ki ob izreku obsodbe že opravljajo funkcijo, ne pa za tiste, ki so funkcijo pridobili po izreku obsodbe, menijo v službi.

janez janša
KMA
Kdo bo vodil program nove medijske hiše?

Zakon o poslancih v svojem devetem členu določa, da poslancu preneha mandat, če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šestih mesecev, razen če DZ sklene, da lahko opravlja poslansko funkcijo. Postavilo pa se je vprašanje, ali omenjeni člen velja tudi za poslanca, ki je bil pravnomočno obsojen pred pridobitvijo mandata, kot je to v primeru Janše.

Janša 3.jpg
Svet24
Predsedniki koalicijskih strank in vodje poslanskih skupin se danes še niso dokončno uskladili glede poslanskega mandata prvaka SDS Janeza Janše.

V zakonodajno-pravni službi DZ, ki je mnenje pripravila pred petkovo sejo parlamentarne mandatno-volilne komisije (MVK), menijo, da bi bila uporaba te določbe v tem primeru lahko sporna z vidika skladnosti z ustavo. Zakonodajno-pravna služba je mnenje posredovala predsedniku MVK Mitji Horvatu (SMC), ki je na dnevni red petkove nujne seje komisije uvrstil tudi točko o prenehanju mandata poslanca. V SDS so danes že predlagali, da se točka z dnevnega reda umakne. O tem bodo člani komisije odločali ob začetku petkove seje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.