© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Bo 2. maj kot dela prost dan sčasoma izginil?


lokalno
2. 5. 2008, 00.00
Posodobljeno
08:59
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pocitek.jpg
Po kresovanjih in pohodih danes počitek

##IMAGE-2234861##

V Sloveniji praznik dela obeležimo z dvema prostima dnevoma. Po kresovanjih na predvečer praznika in različnih prireditvah na sam 1. maj bo današnji dan, ki je prav tako dela prost, namenjen predvsem počitku. Direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije Dežman je za STA dejal, da dejstvo, da je 2. maj v Sloveniji dela prost dan, pomeni izraz počasne tranzicije iz prejšnjega sistema. Meni, da gre le za prehodno fazo in da bo ta dan kot dela prost dan počasi izginil. "Se bo pa pojavil kakšen nov praznik," pravi.

Po njegovih besedah ta dan "ni kakšna pomembna investicija v nacionalno identiteto in tudi ne prispevek k dediščini človeštva". Kot je dejal, "to ni investicija v kulturo".

Profesor za sodobno slovensko zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani Repe pa je za STA poudaril, da je prvi maj "nastal kot delavski praznik v časih prvobitne akumulacije kapitala, ko so se morali delavci za svoje pravice boriti fizično, na ulicah, in so zanje tudi umirali. V novonastalih razmerah, še posebej v vzhodnoevropskih državah, vključno z današnjo Slovenijo, se neoliberalistična zgodba ponavlja, le da je struktura delavcev, ki se jim najbolj kratijo pravice, drugačna. Danes so to pač prodajalke, gostinski delavci, gradbeni in podobni delavci ter upokojenci, manj pa je klasičnih industrijskih delavcev. Zato praznik 1. maj simbolnega pomena ni izgubil," je izpostavil Repe.

Po njegovem mnenju pa dejstvo, da je Slovenija ohranila dva praznovalna dneva, ni toliko povezano z vsebino praznika - za simbolni spomin in manifestacije bi zadostoval en dan -, kot s praktičnostjo, saj je skupaj s 27. aprilom in kakšnim dnevom dopusta moč narediti počitniški "most", kar tako posamezniki kot delovne organizacije s pridom izkoristijo.

"Nasploh je svetovni trend, še posebej v razvitejših državah, več krajših počitnic na leto, kar blaži stres in povečuje delovno storilnost. Slovenija je po številu praznikov res pri vrhu Evropske unije, a bi bilo bolje - če že - razmišljati o ukinitvi kakšnega cerkvenega praznika: povsem nesmiseln se mi zdi npr. prost dan za Marijino vnebovzetje sredi avgustovskih počitnic," ocenjuje Repe.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.