Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

168 milijonov otrok po svetu je še vedno prisiljenih delati


Štajerski Tednik
12. 6. 2016, 08.48
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Po podatkih Mednarodne organizacije za delo (ILO) je po svetu kar 168 milijonov otrok še vedno prisiljenih delati, najti jih je mogoče v vseh oskrbovalnih verigah, od kmetijstva, proizvodnje do storitvenih dejavnosti ali gradbeništva. Tudi zato je osrednja tema letošnjega svetovnega dneva preprečevanja otroškega dela prav otroško delo v oskrbovalnih verigah.

1465721576_delo_otrok.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Število otrok, ki morajo delati, se je sicer od leta 2000 po podatkih ILO zmanjšalo za tretjino. Kar okoli 85 milijonov otrok pa še vedno dela v nevarnih poklicih in panogah.

Kot navaja nemška tiskovna agencija dpa, je ta problematika še posebej izrazita v državah južne Azije in Pacifika. Izpostavljajo Indijo, Bangladeš, Nepal, Indonezijo, Filipine in Mjanmar. V Aziji in na območju Pacifika po podatkih ILO dela skoraj 78 milijonov otrok, kar predstavlja skoraj 10 odstotkov celotne otroške populacije.

Regija z najvišjim deležem otroškega dela pa je podsaharska Afrika, kjer dela 21 odstotkov oz. 59 milijonov otrok. V Latinski Ameriki je v delo prisiljenih 13 milijonov otrok, na Bližnjem Vzhodu in v Severni Afriki pa dobrih devet milijonov otrok, še navaja ILO.

Kmetijstvo je še naprej panoga, kjer je otroško delo najbolj pogosto. Kot navaja ILO, v kmetijstvu po svetu dela kar 98 milijonov otrok. Še vedno so otroci zelo pogosta delovna sila v storitvenih dejavnostih (54 milijonov) in industriji (12 milijonov). Ob tem ILO navaja, da se je od leta 2000 za 40 odstotkov zmanjšala zloraba deklic za delo, za 25 odstotkov pa zloraba dečkov.

Kot izpostavlja dpa, so otroci v Aziji in Pacifiku še vedno pogosto tudi žrtve trgovine z ljudmi in jih zlorabljajo kot seksualne delavce ali delavce v pornografski industriji.

ILO je skupaj z mednarodnim združenjem delodajalcev (IOE) osnoval tudi posebne smernice za pomoč podjetjem pri prizadevanjih za izkoreninjenje otroškega dela oz. pri uvajanju takih načinov poslovanja, ki spoštujejo mednarodne standarde na področju dela otrok.

Sta

Fotografija je simbolična.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.