
Kultura / stran 382

»Ko smo bili mi mladi, so bile nekatere stvari bolj dopustne, priznam«
Igralka Mirjam Korbar ni prav naklonjena družbenim omrežjem, ker lahko dajejo težo nečemu, ki je v resnici sploh nima, in ker je zaradi njih komunikacija postala zelo nespoštljiva. A med epidemijo koronavirusa, ko se nismo smeli družiti in je bilo več časa, je vseeno popustila in se jim pridružila.

Maja Monrue predstavila novo knjigo
Intiuitivna pisateljica in zaprisežena raziskovalka človeške sreče je izdala priročnik za osebno rast. Vendar je ta drugačen. Ne ponuja nasvetov za instant srečo", ampak vas spodbuja k vprašanjem o sebi.

Nejc Kamplet - Z igranjem želi širiti ljubezen in notranjo harmonijo
Eden od najuspešnejših pianistov mlajše generacije.

Uroš Smolej - Z lasuljo komaj prepoznaven
Vskočil v uprizoritev To noč sem jo videl.


»Ko sva s škofom iskala rešitve, so bile vse preblizu«
Izidor Pečovnik – Dori že šestindvajset let živi v Berlinu, kjer je vezni člen v tamkajšnji slovenski skupnosti in župnik v več nemških župnijah. Je prvi in do zdaj edini tujec, ki je imel na nemški nacionalni televiziji slovensko polnočnico. Dosegla je največjo možno gledanost, kar je zagotovo njegov največji dosežek na poklicni poti. Meje možnega je premikal tudi v športu. Člane Slovenskega katoliškega društva v Berlinu je popeljal do naziva svetovnih nogometnih prvakov med slovenskimi izseljenci po svetu. V Slovenijo se zaradi pomanjkanja prostih dni ne vrača več tako pogosto kot nekoč, zato smo imeli še toliko večjo srečo, da smo ga v drugi polovici januarja ujeli na Vranskem, kjer je bil na oddihu pri svoji sestri.

Nizozemska zgodba Andreja Gabrona
Ptujski modni oblikovalec Andrej Gabron je božično-novoletne praznike preživel na Ptuju. Njegovo življenje in delo je v zadnjih dveh desetletjih v največji meri povezano z Nizozemsko. Od prvega projekta v operi Zuid (v prevodu Južni operi) mineva 19 let. Na Nizozemskem imajo tri nacionalne opere, opera Zuid je najmanjša med njimi. V začetku so imeli dve do tri premiere na sezono, v zadnjem obdobju pa delo tudi zaradi covida koronavirusa omejeno.

Tudi v muzeje se obiskovalci postopoma vračajo
Situacija s koronavirusom je močno vplivala na obisk Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož (PMPO), a lanskoletno naraščajoče število obiskovalcev vendar vliva upanje. Zabeležili so nekaj več kot 35.000 obiskovalcev, kar je 8.000 več kot leto poprej, a še vedno pol manj kot v predkoronskem letu.

Galerija mesta Ptuj : Razstava za več razprave o ženskih temah
V Galeriji mesta Ptuj so razstavno dejavnost v letu 2022 začeli z odprtjem razstave Umetnost nima spola. Gre za skupinsko razstavo umetniških del, ki se dotikajo ženskih tem. Ustvarile so jo umetnice: Ivana Bajec, Saša Bezjak, Lea Culetto, Tjaša Tia Cusch, Tina Dobrajc, Mina Fina, Olja Grubič, Andrea Knezović, Eva Lucija Kozak, Aprilija Lužar, Sladana Mitrović, Sandra Požun, Tjaša Rener, Martina Bastarda, Mateja Ocepek in Nataša Skušek.

VIDEO: Simoniti je bolan. Kot kaže, se je "okužil" s sarkazmom
Ministrov sarkazem naj bi bil jasno zaznaven.



Vid Valič o svojem jubileju, ukrepih "gumpcev" in otročji resnosti
Standup komik in igralec Vid Valič je danes dopolnil 40 let, a pravi, da leta zanj niso kakšne posebne prelomnice, pač pa so to dogodki. »Ko sem se prvič zares zaljubil, to je bilo prelomno, pa ko sem končal srednjo šolo, pustil faks, ko sem dobil prvo delo na televiziji, 'fasal' hernijo ali 'posurfal' svoj prvi val. Take stvari so prelomne, ne pa letnice in leta.«

Železne stopinje se nadaljujejo na papirju
Maja letos bo izšla knjiga, pričevanje o nastanku subkulture heavy metala v Sloveniji. Že leta 2017 je o tem nastal dokumentarec "Železne stopinje", ki pa ni mogel zajeti vsega, kajti ta subkultura pri nas je res bogata.

Pomurski harmonikarji uspešni na mednarodnem tekmovanju v Begunjah
Begunje na Gorenjskem so bile minuli vikend prizorišče 15. mednarodnega tekmovanja harmonikarjev za nagrado Avsenik. V gostilni Avsenik so uspešno nastopili tudi mladi harmonikarji iz pomurskih osnovnih šol.

(FOTO) V Gledališču Park na ogled razstava o življenju in vlogi Judinj v holokavstu
V Gledališču Park je od ponedeljka na ogled razstava Svetlobne lise: Biti ženska v holokavstu, ki jo je pripravil spominski center Yad Vashem, za slovenski prevod pa je poskrbel Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor. Razstava prikazuje življenje in vlogo judovskih žensk v času holokavsta. Na 30 panojih je predstavljenih 18 osebnih zgodb žensk, ki pričajo o ljubezni, materinstvu, skrbi za druge, ženskosti, odporu in reševanju, prijateljstvu, veri, hrani in umetnosti. Med njimi najdemo tudi zgodbo Zagrebčanke, ki je v izogib gotovi smrti svojo hčerko po pošti poslala na Židovsko občino Zagreb in jo na ta način rešila. Še več zanimivosti iz življenja judovskih žensk lahko preberete v naslednji številki Vestnika. Razstavo bodo sicer 31. januarja preselili v Pokrajinsko in študijsko knjižnico, kjer bo na ogled do 28. februarja. Fotografije je posnela Vanesa Jaušovec.

Znova bodo odmevale italijanske kancone
Že 72. festival bo potekal med 1. in 5. februarjem v gledališču Ariston!

Kulturna dediščina Jožeta Karlovška v tv-oddaji ter na razstavi v Slovenskem etnografskem muzeju <strong><br></strong>

»Severno od meje so željni frajtonarice«
V oddaji Slovenija brez meja je bil tokrat gost 41-letni Jernej Brilej, ki prihaja s Planine pri Sevnici iz zelo glasbene družine.

Slovenka ilustrirala nov angleški prevod Bambija
Ilustratorka Alenka Sottler je prispevala podobe k novemu angleškemu prevodu izvirnega Bambija, ki ga je leta 1923 napisal avstrijski judovski pisatelj Felix Salten. Knjiga The Original Bambi: The Story of a Life in the Forest daje zgodbi drugačen poudarek. Nedavno je izšla pri ameriški založbi Princeton v prevodu poznavalca pravljic Jacka Zipesa.
Trenutno
15 °C
Delno oblačno
ponedeljek, 21. 4
Oblačno
torek, 22. 4
Deževno
sreda, 23. 4
Deževno
7-dnevni obeti