Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vranov let v spomin na rešitev zavezniških pilotov


STA, M. M.
15. 9. 2012, 07.20
Posodobljeno
07:41
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

za_vranov_let.jpg
M. B.-J., arhiv DL
Na Otoku je bila slovesnost ob prenovljenem letalu Douglas DC-3 dakota oktobra 2010. (Foto: M. B.-J., arhiv DL)

Na Otoku pri Metliki se bodo danes ob 11. uri spomnili dogodkov leta 1944, ko so partizani iz nemškega ujetništva rešili nekaj več kot sto zavezniških vojnih ujetnikov, zavezniki pa so jih s tamkajšnjega partizanskega letališča prepeljali v svojo misijo v italijanski Bari. Slavnostni govornik bo veleposlanik Velike Britanije Andrew Page.

Kot je povedal metliški župan Darko Zevnik, gre za spominsko prireditev mednarodne poti zavezništva, ki so jo po leta 1996 izdani knjigi, v kateri eden izmed rešenih zavezniških pilotov - Avstralec Ralph F. Churches - popisuje omenjene dogodke, naslovili Vranov let.

Partizanske enote so zavezniške vojne ujetnike, med katerimi so bili predvsem letalski piloti - 70 jih je bilo britanskih, konec avgusta 1944 rešile iz nemškega taborišča pri Mariboru, nato pa so jih partizani preko okupirane Slovenije pripeljali do belokranjskega partizanskega letališča. Omenjene dogodke pa v metliški občini obeležujejo šele drugič, je še povedal Zevnik.

Partizansko letališče pri vasi Otok so začeli pripravljati spomladi 1944, zavezniki, ki so tam 17. septembra 1944 prvič pristali s petimi britanskimi letali, pa so ga poimenovali letališče Picadilly Hope. Ker je bilo majhno in ob dežju neuporabno, hkrati pa so se potrebe partizanske vojske in zaveznikov povečevale, so v bližnjem Krasincu zgradili novo letališče Picadilly Hope A.

Obe letališči sta delovali do konca druge svetovne vojne, z njiju pa se je v svoje baze vrnilo več kot 800 rešenih zavezniških pilotov. Hkrati so od tam na varno odpeljali 2000 otrok, žena in starejših, v zavezniške bolnišnice pa skoraj 1500 ranjenih partizanov. Na slovenskih partizanskih letališčih je narodnoosvobodilna vojska prejela na tisoče ton zavezniške pomoči.

Po besedah prirediteljev Vranovega leta, naj bi ta projekt mladino Evropske unije spominjal na zavezništvo med slovenskimi partizani, slovenskim prebivalstvom ter zahodnimi zavezniki v najhujših dneh svetovne zgodovine, pri mladih Slovencih pa ohranjal ponos na ta del njihove zgodovine.

Planina-spomin in opomin 2012

Dodajmo, da se bo prav tako ob 11. uri na Planini nad Podbočjem začela tradicionalna prireditev Planina-spomin in opomin 2012 ob obletnici ustaškega poboja vaščanov Planine leta 1942. Slavnostni govornik bo poslanec DZ Matjaž Han.

za_vranov_let_2.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.