© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
S seje občinskega sveta

Ni zadržkov za bazno postajo


dolenjski-list
D. Rustja
8. 3. 2008, 00.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Najbrž ni bilo nikogar, ki bi dal roko v ogenj, da bodo svetniki na seji pred tednom dni glasovali za sklepa, ki ju je glede postavitve Simobilove bazne postaje pri vodohranu na koncu ulice Trške njive konec januarja sprejel zbor občanov za območje Žužemberka.

Preden je občinski svet z veliko večino glasov zavrnil oba sklepa (torej ni razveljavil pogodbe med občino in Simobilom o pravici gradnje bazne postaje pri vodohranu, nazornemu odboru občine ni treba preverjati zakonitosti in strokovnosti pogodbe), sta prišla do besede predstavnika Foruma EMS, ki sta zavračala dvome o škodljivosti elektromagnetnega sevanja bazne postaje, kakršna bo Simobilova, investitor pa je zagotavljal, da so vsi dozdajšnji postopki tekli zakonito. V imenu prizadetih občanov je postavitvi bazne postaje nasprotoval pobudnik civilne iniciative, zadostne svetniške podpore kajpak ni bil deležen; precej besedovanja je bilo, ker naj bi glasovali le o prvem, razveljavitvenem sklepu zbora občanov, končno so se zedinili, da je dolžnost občinskega sveta glasovati o obeh sklepih. Sledil je sklop komunalnih točk dnevnega reda; zbonajprej so sprejeli letošnji poslovni plan novomeških komunalcev, po njem je za žužemberško občino predvidenih 108.000 evrov izgube, v glavnem na račun velike izgube vode, ki je posledica dotrajanega vodovodnega sistema. Kolikšna bo dejanska izguba, ni mogoče napovedati, saj plan temelji na lanskih cenah, grosupeljski komunalci pa so že napovedali prek 70-odstotno podražitev vode iz globoškega zajetja. Bolj od letošnje izgube pa je kot nož na občinskem grlu dolg iz prejšnjih let, o njem teče sodni spor, skupaj z lansko izgubo je v “igri” že blizu 670.000 evrov. Bolj spodbuden je letošnji komunalni plan investicij, obnov in rekonstrukcij, po njem naj bi šlo 539.500 evrov za nadaljnjo izgradnjo rebrskega vodovoda, žužemberško kanalizacijo in še kaj. Na področju oskrbe z vodo žužemberška občina veliko stavi na t.i. suhokranjski vodovod kot skupni projekt, za katerega si sedem občin nadeja veliko evropskega in državnega denarja, zato je bil soglasno sprejet del investicijskega projekta, ki zadeva žužemberško občino.

Po podatkih o lanskem delu sta medobčinski inšpektorat in redarstvo na območju žužemberške občine lani izdala za vsega 417 evrov plačilnih nalogov, skupaj z letom poprej pa še ni plačanih 646 evrov. Veliko več, okoli 95.000 evrov, a še zmeraj malo s tržno vrednostjo bo občina dobila od prodaje sedmih stanovanj v stavbi na Grajskem trgu; gre za končno dejanje postopka o denacionalizaciji, pri prodaji pa morajo nujno upoštevati t.i. Jazbinškov zakon. Po pravilih, ki veljajo za ocenjevanje sodelovanja ravnateljev z ustanoviteljem osnovne šole, sta Jelka Mrvar, ravnateljica žužemberške, in Marija Breceljnik, ravnateljica prevolske šole, po tajnem postopku prejeli 3,75 prva in 5,33 točke druga, obe pa zaokroženo oceno 5 (od 8).

Med vprašanji in pobudami ni bilo nič pretresljivega, niti to, da še ni bila postavljena pika na i o tem, kako doseči, da bo v primeru dvorskega športnega igrišča volk (društvo Fužina) sit in koza (občina) cela; pod točko razno se svetniki niso izjasnili o vprašanjih, ki se dvema občanoma zastavljajo ob zamenjavi zemljišč v Gornjem Ajdovcu, čisto na koncu pa je župan Franc Škufca občinski svet obvestil, da sta z njegovim sklepom podžupana postala Jože Papež (NSi) in Jože Šteingel (SDS).


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.