Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Najbolj so »na udaru« osebe z demenco


Senka Dreu
24. 3. 2023, 22.37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Policijska uprava Maribor je prejšnji četrtek obvestila javnost, da je tisti dopoldan iz Doma sv. Agate v Lenartu neznano kam odšla 81-letna stanovalka A. T. in pozvala k pomoči pri iskanju oziroma posredovanju kakršnihkoli informacij o pogrešani osebi.

1679582283_cg_demenca_muretinci.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

V obsežni iskalni akciji na območju Zamarkove so poleg policistov sodelovali gasilci štirih prostovoljnih gasilskih društev: Lenart, Voličina, Selce in Sveta Trojica ter kinologi in vodniki z reševalnimi psi Enote reševalnih psov Slovenije (ERPS) za štajersko regijo, v pripravljenosti pa je bila tudi ekipa prve pomoči iz lenarškega zdravstvenega doma. Čeprav je bila gospa pogrešana kar 24 ur, se je akcija srečno zaključila, saj so jo živo našli v naselju Lormanje.

Lahko bi se končalo tragično

Zanimalo nas je, kako pogosti so primeri, ko starostniki odidejo oziroma odtavajo iz domov za starejše. Najbolj so seveda »na udaru« osebe z demenco, saj je prav upad kognitivnih sposobnosti razlog, da so neorientirane v času in prostoru. Takrat so v nevarnosti, da se jim kaj zgodi, zato jih je treba čim prej poiskati in vrniti v varno zavetje znanega okolja. »Hvala bogu, da se je ta zgodba končala dobro in da se je gospa vrnila živa in zdrava,« si je vidno oddahnil Zlatko Gričnik, direktor obeh lenarških domov za starejše: Doma sv. Lenarta in Doma sv. Agate. »Žal se večkrat zgodi, da kateri starostnik zapusti domače okolje in se potem zmede in ne zna več nazaj. Če je na varovanem oddelku, je večja verjetnost, da do takšnega nenadzorovanega izhoda ne pride, saj je tak oddelek tudi tehnično varovan v smislu, da ga stanovalci ne morejo zapustiti. Imajo sicer 'prosto' gibanje znotraj oddelka, torej izhode iz sobe v skupne prostore in na ograjeno dvorišče. Če je starostnik nameščen izven varovanega oddelka, ker po mnenju stroke še ni dovolj begajoč in se ga da s pogovorom in spremljanjem prepričati, da svoj odhod najavi, je nastanjen v stanovanjskem oziroma negovalnem oddelku – v tem primeru pa je težje zagotoviti stoodstotni nadzor nad takšnimi odhodi, ki potem terjajo aktivno vključitev širše okolice,« razlaga Zlatko Gričnik.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.