Na pohodu Štirinajste tudi 80-letna Betka Škorjanc iz Trbovelj





V dolini Gračnice se je danes končal tridnevni pohod po poteh XIV. divizije, ki se je začel v petek na Sedlarjevem in nadaljeval včeraj do Zabukovja nad Sevnico.
Tja je, ko se je že zvečerilo, prišlo okoli 80 pohodnikov, pretežno iz laške, radeške in sevniške občine, precej pa jih je bilo tudi iz drugih slovenskih krajev ter pripadnikov Slovenske vojske. Pozdravila jih je skupina borcev za ohranjanje vrednot NOB in pripadnikov vojne za Slovenijo ter sevniški župan.
Pohodnike so pred domom krajanov pozdravili predsednik sevniškega občinskega združenja borcev za ohranjanje vrednot NOB Maks Popelar, sevniški župan Srečko Ocvirk in predsednik Krajevne skupnosti Zabukovje, Jože Baumkirher. Delegacija borcev je odnesla venec na grob padlih borcev na zabukovškem pokopališču.
KS Zabukovje in aktiv kmečkih žena pa so pripravili v dvorani novega doma za prezeble pohodnike toplo prenočišče, tople napitke in domače dobrote, vojska pa je skuhala golaž.
Pohodniki, ki se že dlje časa udeležujejo tega pohoda (prireja ga društvo za ohranjanje tradicij XIV. divizije iz Laškega) so bili zelo zadovoljni s sprejemom in udobjem, češ, da je to pravo razkošje glede na izkušnje s prenočišči na drugih postajah med pohodi v preteklih letih.
Prvi prodor zaveznikov na ozemlje rajha
Da bi pospešilo razmah osvobodilnega gibanja, da bi vojaško in politično trdneje povezalo vse slovensko ozemlje in da bi izkoristilo velike možnosti za mobilizacijo, ki so na Štajerskem še obstajale, je vodstvo slovenskega osvobodilnega gibanja sklenilo na Štajersko poslati eno najmočnejših in najboljših enot slovenske narodnoosvobodilne partizanske vojske - Štirinajsto divizijo, ki so jo sestavljale Tomšičeva, Šercerjeva in Bračičeva brigada.
Na svoj veliki pohod je divizija krenila 6. januarja 1944 iz Suhorja v Beli krajini ter v noči na 7. februar 1944 pri Sedlarjevem prešla Sotlo.
Približno tisoč slovenskih partizanov je stopilo na štajerska tla, kar je bil tudi prodor prve zavezniške operativne enote na ozemlje nemškega rajha. Takoj jo je pričela zasledovati in napadati številčno trikrat močnejša nemška vojska, dodatno pa so jo izčrpavali še zima, lakota in utrujenost.
Štirinajsta je utrpela velike izgube, saj je za vedno ostala brez tretjine borcev, poleg tega pa je približno 200 ranjenih in bolnih tovarišev zaupala partizanskim domačijam in partizanskim bolnišnicam na Štajerskem. Kljub nasprotnemu nemškemu zatrjevanju pa ob koncu ofenzive, 26. februarja 1944, divizija ni bila uničena.
Še vedno je štela 440 prezeblih in izčrpanih, a za boj sposobnih partizanov. In prav ti so skupaj z borci obeh štajerskih brigad ter drugih enot v naslednjih mesecih tvorili srce in okostje prvega množičnega narodnoosvobodilnega gibanja na slovenskem Štajerskem.
Pohodi, tudi ponoči in v slabih vremenskih razmerah, so bili pomembna sestavina partizanske taktike. Tudi zato že tradicionalno v mesecu februarju zaživi pohod XIV. divizije, v organizaciji Laščanov, ki jih podpirajo tudi sosednje občine.
Izjave nekaterih pohodnikov letošnjega pohoda
Najstarejša pohodnica na 38. pohodu XIV. divizije, 80-letna Betka Škorjanc iz Trbovelj: "Že devetič sem na pohodu. Hodim zato, da se ohranjajo te vrednote, ki jih ne smemo pozabiti. Preveč so pretrpeli in to, da imamo danes svobodno Slovenijo, je tudi delo Štirinajste divizije. 6. avgusta 1941 sem bila z družino izgnana v Nemčijo in šele leta 1945 smo se s starši in dvema bratoma vrnili."
Silvo Sotlar, strojni tehnik iz Radeč: "Na te pohode hodim že deseto leto, ker mi je zelo lepo v dobri družbi. V takšni se pozabi tudi na mraz in utrujenost. Danes smo šli iz Prevorja preko Planine in nato preko Bohorja do Zabukovja. Bilo je precej težje kot včeraj, ko smo hodili s Sedlarjevega do Prevorja. Danes je bilo še malo več snega in bilo je bolj vetrovno kot včeraj, ko smo skupaj prehodil okoli 30 km. Jutri pa nadaljujejmo čez Okroglice, Lovrenc, do Gračnice."
Karel Vodišek, častnik, veteran in praporščak iz Laškega: "Na pohodu 14. divizije sem šestič, ker rad hodim vsak dan. Pa tudi, ker se številni že dobro poznamo in smo dobra družba.
Blaž Kravogel, poveljnik pohodne enote: "Veterani vojne za Slovenije 1990/91 smo ob koncu vojne sklenili, da bi obudili tudi znamenit pohod 14. divizije, tudi v luči nadaljevanja tradicij pohoda Po poteh Kozjanskega odreda, kjer sta bila leta 1972 poglavitna organizatorja brata Andrej in Roman Mavri. Med pobudniki sta bila tudi Zlatko Pavčnik in Fanika Vigele. To se je zgodilo leta 1994. Tako, da je letos pravzaprav že 38. pohod Štirinajste. Ob okroglem jubileju bomo izdali brošuro, verjetno tudi z zgoščenko, z obilico dokumentarnega gradiva."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se