Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

FOTO: Prvi pravi dokaz, da je bil sloviti pobeg iz Alcatraza uspešen


J.P.
13. 10. 2015, 11.41
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Dvema bratoma, ki naj bi se leta 1962 utopila med pobegom iz Alcatraza – tako so trdili pri FBI –, je očitno uspelo preživeti. Njuna nečaka sta namreč nedolgo tega predstavila dokaz, da je temu res bilo tako.

John in Clarence Anglin.jpg
Facebook
John in Clarence Anglin nekje v Braziliji.

Ken (54) in David Widner (48) sta v dokumentarcu na History Channelu preiskovalcem pokazala fotografijo dveh moških s sončnimi očali, ki stojita ob cesti – fotografija naj bi dokazovala, da naj bi John in Clarence Anglin leta 1975 živela na kmetiji v Braziliji. Torej je povsem mogoče, da sta živa še danes.

Alcatraz 3.jpg
Wikipedia
Sloviti pobeg še danes buri duhove.

Sloviti pobeg

Kriminalca, ki bi danes štela 84 in 85 let, naj bi se utopila v nemirnih vodah, ki obkrožajo sloviti otok v bližini San Francisca, potem ko sta sredi noči pobegnila iz svojih celic. John Anglin, njegov brat Clarence Anglin in Frank Morris so lažne glave iz papirne kaše v svojih posteljah pokrili z odejo, nato pa skozi luknje, ki so jih izkopali z žlicami, pobegnili iz svojih celic.

John Anglin, voščilnica.jpg
Facebook
Nečaka vztrajata, da so voščilnice od bratov prihajale še tri leta po njunem pobegu.
Ken in David Widner.jpg
Facebook

Ken in David Widner

Skozi jaške so se prebili v servisni hodnik, ki ni bil v uporabi in končno na streho. Od tam so se spustili na trdna tla in preplezali ograjo. S severovzhodne obale otoka so nato v splavu iz več kot petdesetih ukradenih dežnih plaščev odpluli v neznano.

Menda ni ponaredek

Zaradi predstavljene fotografije so ubežniki po 53 letih znova deležni pozornosti ameriških preiskovalcev. Fotografija kot kaže ni ponaredek, zgodba o njihovem pobegu pa bi lahko bila resnična. Preiskovalci so nadalje s pomočjo obeh nečakov ugotovili, da kosti, ki so jih le šest mesecev po pobegu odkrili v zalivu San Francisca, ne pripadajo nobenemu od bratov Anglin.

Frank Lee Morris, Clarence Anglin in John Anglin
Arhiv Svet24
Frank Lee Morris, Clarence Anglin in John Anglin

Fotografija bi tako lahko bila prva prava sled v primeru, če je res tako, prvega uspešnega poskusa pobega iz prvega in najbolj znanega strogo varovanega zapora v Združenih državah Amerike. Kaj se je zgodilo s Frankom Morrisom, ni znano. Kakor tudi ne, če je potoval z bratoma ali se je odpravil po svoje.

Alcatraz 1.JPG
Wikipedia
Iz celice ...

Vrnjena usluga

Nečaka sta preiskovalcem fotografijo preiskovalcem pokazala potem, ko so jima ti pomagali pri izkopavanju strica Alfreda, ki je skupaj z Johnom in Clarencom ropal banke. Le da Alfred ni končal v Alcatrazu, temveč v zaporu Kilby v Alabami. Iz katerega je poskušal pobegniti, a ga naj bi na poti ven do smrti stresla elektrika.

Alcatraz 2.JPG
Wikipedia
... na hodnik.

Družina Anglin tej različici dogodkov ni verjela – bili so prepričani, da so ga pazniki pretepli do smrti, potem ko sta njegova brata pobegnil iz Alcatraza, on pa je molčal kot grob. Zato so izkopali njegovo truplo iz pokopališča na Floridi, ponovna obdukcija pa ni razkrila znakov nasilja. Z njegovo DNK so nadalje ovrgli tudi, da bi najdene kosti v zalivu San Francisca pripadale kateremu od bratov Anglin. Primer bo zastaral, ko bodo osumljenci aretirani, dokazno preminuli ali stari 99 let.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.