Novomeščani v Lizboni: Ponekod "reciklirajo" tudi ljudi


V okviru projekta WE-NET, ki ga financira Evropska unija oz. program Evropa za državljane in ki povezuje ekološko osveščena mesta, je v Lizboni na Portugalskem potekal mednarodni seminar o ekonomskih in družbenih priložnostih, ki so vezane na recikliranje. Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto je predstavilo politike in prakse sortiranja in recikliranja v Mestni občini Novo mesto. Cilj usposabljanja je bil identificirati in izboljšati sinergijo med družbenimi, ekonomskimi in okoljevarstvenimi vidiki na področju recikliranja in ločevanja odpadkov. Ker smo bili udeleženci iz različnih držav, smo lahko izmenjali izkušnje, dobre prakse in prepoznavali možne medsektorske ter mednarodne povezave. Zaključili smo, da recikliranje prinaša dobrobit celotni skupnosti.
Slišali smo, kako rešujejo probleme sortiranja odpadkov v Lizboni in si na licu mesta ogledali sosesko, v kateri je skupnost preko projektov zgradila center za ločevanje odpadkov, kuhinjo in mehanično delavnico. V kuhinji potekajo tečaji, s katerimi prebivalci soseske pridobijo poklicno kvalifikacijo, izmenjujejo svoje kuharsko znanje in pripravljajo hrano za svoje zabave. Želijo razviti restavracijo, ki bo ponudila hrano, ki jo odneseš s seboj, za prebivalce skupnosti in okolice. Na ta način bodo omogočili tudi nekaj lokalnih zaposlitev, saj je v tem okolišu velika brezposelnost. V mehanični delavnici organizirajo brezplačne tečaje za avtomehanike. V mehanični delavnici lahko tečajniki popravljajo svoje in avtomobile prijateljev. Delavnica servisira tudi službene avtomobile, ki jih ima ta lokalna skupnost. Zgradili so tudi velodrom, saj je kolesarjenje priljubljeno med mladimi. Sposojajo si lahko tudi kolesa za trening. Gre predvsem za to, da mladi zdravo preživljajo prosti čas, utrjujejo prijateljske vezi, preko športa in gostovanj na tekmah presegajo svoje prostorske kot tudi miselne omejitve. Veliko mladih namreč ne želi zapustiti svoje soseske in nadaljevati šolanja zaradi strahu pred neznanim okoljem. V tem gredo celo v tako skrajnost, da namerno padejo na zaključnem izpitu v osnovni šoli. Še kot zanimivost, to lokalno skupnost vodi ženska.
V Belgiji so uspešno izpeljali projekt, v katerem so po mestu postavili 12 »darilnih omar«, v katere odlagajo meščani stvari, ki jih ne potrebujejo več. Predmeti so brezplačno na voljo drugim. Izmenjava poteka zelo intenzivno, predmeti se neprestano menjajo.
Portugalska je prestavila primer dobre prakse, za katerega so rekli, da ne reciklirajo le stvari, ampak tudi ljudi. Delajo namreč s starostniki, ki se aktivno vključujejo v različna opravila, kot so šivanje, oblikovanje spominkov, predelavo predmetov, tečajev o varnosti itd. Stari ljudje, ki so jih njihovi otroci že nameravali dati v dom starejših zaradi oskrbe, so zaradi aktivnosti ponovno izboljšali svoje opravilne sposobnosti, pridobili samozavest, da so družbi še vedno potrebni, in podaljšali svoje samostojno življenje doma. Izboljšala se je kvaliteta življenja starejših.
Na delavnicah smo ugotovili, da je za to, če želimo uveljaviti trajnostni razvoj, strategijo »Nič odpadkov«, »Nič kilometrov« pri dajanju prednosti lokalni hrani, ki ni prepotovala celega sveta, podaljševanju življenjskega cikla predmetom in aparatom itd. je nujno, da združimo moči tako potrošniki, podjetja, država kot civilna družba in mediji. Podpora medijev je celo ključnega pomena pri ozaveščanju prebivalstva in spremembi naših nakupovalnih in drugih navad.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se