Slovenski energetski trg: Cene rastejo, država pa nič …
V zadnji četrtini leta je po državi završalo zaradi napovedi višanja cen energentov in energije, ki so se že začele udejanjati. Slovenija in Evropa sta na področju naftnih derivatov ter zemeljskega plina odvisni od uvoza. Dvig cen energentov je bistveno zaznamoval letošnjo gospodarsko klimo in ustvaril tornado podražitev.

Cene energentov in energije vplivajo na čisto vsa področja življenja, od stroškov v gospodarstvu do višanja cen za prav vsakega občana, končnega potrošnika. Čeprav skoraj ni distributerja, ki ne bi dvignil cen elektrike ali toplote, ponekod gre za precejšnje zneske, nič ne kaže, da bi država šla podjetjem in potrošnikom naproti. Na Ministrstvu za infrastrukturo (MZI) so povedali, da državni ukrepi, ki bi blažili rast cen, za zdaj niso predvideni. V javnosti se je sicer govorilo o energetskih vavčerjih, ki bi jih namenili socialno najšibkejšim, a tudi o tem mehanizmu ni veliko znanega.
V energetiki milijarde evrov
Ob robu podražitev so slovenski energetski trg pretresale še kadrovske rošade. Z vodilnih mest se je poslovilo kar nekaj dolgoletnih direktorjev, v javnosti je najbolj odmeval odhod Roberta Goloba z vrha GEN I. Energetika je nedvomno področje, kjer se ustvarijo in obrnejo ogromne količine denarja, zato velja za zlati plen politike.
Na MZI so povedali, da so podjetja, ki so v državni lasti in se ukvarjajo z električno energijo, lani skupno ustvarila 3,3 milijarde evrov prihodkov. Prihodki podjetij od proizvodnje elektrike so znašali 2,6 milijarde evrov, prihodki z naslova prenosa in distribucije električne energije pa nekaj manj kot milijardo evrov.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se