S peteršiljevim čajem nad znake zastajanja vode v telesu
Preverite, kako se kažejo znaki, da vam v telesu zastaja voda. Vzrokov za pojav je več, preverite, kako si lahko pomagate …

Znaki, da vam zastaja voda v telesu
Zastajanje vode v telesu se lahko kaže kot otekanje okončin (najpogosteje nog, gležnjev, stopal in prstov), pa tudi obraza in trebuha. V trebušnem predelu se neredko pojavi občutek napihnjenosti, opazite pa lahko tudi porast telesne teže. Če sprememb na telesu ne spremljate pozorno, vas bo na nevšečnosti opozoril znak, da zaradi otekanja ne morete sneti prstanov, ali pa da so vam denimo postali čevlji pretesni, elastika na nogavicah pa se vam neprijetno zažira v kožo. Tudi sicer lahko postanejo noge zaradi nabiranja tekočine občutno težje. Pozorni bodite tudi količino urina, čeravno veliko pijete, je mogoče opaziti zmanjšano uriniranje. Zastajanje vode v telesu vpliva tudi na stanje kože in na splošno slabo počutje. Koža namreč postane bolj napeta in zategnjena, na določenih mestih sijoča, počutje pa zaznamuje predvsem povečana utrujenost.
Zastajanje vode v telesu lahko preverite tako, da s prstom pritisnete na otečen del na telesu. Če za kratek čas nastane vdolbina, potem slednje nakazuje na edem. Gre za oteklino ob nabiranju tekočine, kar samo po sebi ni nujno nevarno, vendar lahko nakazuje na težave, ki jih je dobro raziskati – zlasti, če se pojavljajo pogosto ali v kombinaciji s težkim dihanjem, utrujenostjo in spremembami v uriniranju.

Vzroki za zastajanje vode v telesu
Vzrokov za pojav je več - morda zgolj uživate preslano hrano, ste veliko v sedečem položaju ali vam primanjkuje beljakovin, lahko pa gre zastajanje vode pripisati resnejšim zdravstvenim težavam. Kakšnim? Denimo slabši pretok krvi v venah, hormonska neravnovesja, srčne težave (srčno popuščanje) ter težave z ledvicami in jetri (ciroza).
Kako si lahko pomagamo?
Poskrbite, da se boste dovolj gibali, uživajte manj slane jedi, če se borite s prekomerno telesno težo, bo na mestu uvedba zdravega življenjskega sloga, tekom katerega boste izgubili odvečne kilograme. Na krožnik umestite živila, ki vsebujejo veliko kalija ter vitaminov B5, B1 in D. V veliko pomoč vam bodo tudi naravni diuretiki, kot je denimo peteršilj. Ker ga s hrano ga ne zaužijemo toliko, da bi bil njegov učinek izjemno opazen, je priporočljivo, da si ga privoščimo kot čaj ali pa ga vključimo v sadno zelenjavne napitke.

Koristno pitje peteršiljevega čaja – kako deluje?
Peteršilj je odličen naravni diuretik, ki se ponaša z izjemnimi čistilnimi učinki. Ne le, da pomaga pri čiščenju telesa, spodbuja tudi izločanje prebavnih sokov, čisti kri in iz tkiv odpravlja strupene snovi. Ta aromatična rastlina vsebuje velike količine vitamina C, folno kislino in minerale, denimo baker, kalcij, mangan in železo. Peteršiljev čaj ima blagodejne učinke na ledvice, saj spodbuja uriniranje in zmanjšuje zastajanje tekočine.
Postopek priprave: Šopek nasekljanega peteršilja potopite v liter vrele vode in pustite stati 20 minut. Tekočino nato precedite. Peteršiljev čaj lahko uživate toplega ali hladnega, tekom celega dne. Le pri količini peteršilja velja poudariti, da ga na dan ni priporočljivo zaužiti več kot 25 gramov.
Dodate lahko tudi limono: Limona je naravni diuretik, vsebuje namreč vitamin C, ki podpira delovanje ledvic in krepi imunski sistem. Skupaj s peteršiljem deluje še bolj učinkovito proti zastajanju vode. Za izboljšanje okusa velja dodati malce medu.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se