FOTO: Obnovili Simončičev toplar



Simončičev toplar na Bistrici pri Šentrupertu, prvi kozolec, ki je bil razglašen za kulturni spomenik državnega pomena, od sinoči predstavlja prvi na mestu nastanka obnovljeni kozolec v Deželi kozolcev, prvemu muzeju kozolcev na prostem na svetu, in tudi prvi kozolec mreže na mestu ohranjenih lesenih stavb v Mirnski dolini. Občina Šentrupert ga je lani obnovila pod strokovnim nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) na njegovi prvotni lokaciji.
Simončičev ali Blažetov toplar, kot mu rečejo domačini, je eden najbolj prepoznavnih kozolcev v Sloveniji, in je bil pravzaprav povod za nastanek omenjenega muzeja na prostem. Sprva naj bi svoje mesto dobil v Deželi kozolcev, vendar je kasneje, kot je v svojem nagovoru na sinočnjem slavnostnem odprtju prenovljenega kozolca povedal domači župan Rupert Gole, med procesom nastajanja muzeja na prostem, v katerega je bila vključena široka strokovna skupina, prišlo do strokovne odločitve, da Simončičev toplar ostane na svojem mestu in se tam tudi obnovi.
Kozolec je po naročilu kmeta Jožeta Simončiča izdelal tesarski mojster Janez Gregorčič, po domače Miklavžinov Janko, iz bližnje Slovenske vasi. Ob tej priložnosti so pod kozolcem pripravili tudi razstavo njegovega orodja, ki jo je popisala kustosinja Dežele kozolcev Alenka Lamovšek. Obnovitvena dela na Simončičevem toplarju je naredil Damjan Bajc, vse skupaj pa je teklo pod budnim očesom mag. Dušana Štepca, konservatorja novomeške območne enote ZVKDS.
Pod toplarjem so sinoči zapeli Vaški pevci iz Šentruperta, za pogostitev pa so poskrbele Šentrupertske šmarnice.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se