Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Boris Goličnik: »Doslej smo predvsem sestankovali«


Barbara Furman
9. 4. 2025, 05.01
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Šoštanjski župan Boris Goličnik kritičen do obotavljanja pri pravičnem prehodu.

boris golicnik 1.jpg
Andraž Purg
Župan Boris Goličnik naj bi se kmalu sestal s predsednikom vlade.

V luči napovedanega zaprtja Premogovnika Velenje in Termoelektrarne Šoštanj (Teš) je bilo na področju pravičnega prehoda – prehoda iz premoga v trajnostno prihodnost – v Šaleški dolini po besedah šoštanjskega župana Borisa Goličnika doslej premalo narejenega. »Smo zgolj sestankovali, a od besed nismo prešli k dejanjem. To moramo spremeniti. Kot nacionalni koordinator za pravični prehod žal nimam pristojnosti, da bi pospešil dejavnosti tako na državni kot lokalni ravni, zato se nameravam kmalu sestati s predsednikom vlade in ga pozvati k ukrepanju. Če se ne bo nič spremenilo, se ne vidim več na mestu nacionalnega koordinatorja,« je poudaril župan Goličnik na srečanju z novinarji, na katerem je predstavil tudi aktualno dogajanje in načrtovane razvojne naložbe v šoštanjski lokalni skupnosti.

Kot je znano, je v nacionalni strategiji navedeno, da bomo v Sloveniji izstopili iz premoga leta 2033, vendar vlada še vedno ni pripravila Zakona o zaprtju Premogovnika Velenje in Zakona o prestrukturiranju regije. V vedno bolj negotovih svetovnih razmerah se spreminja tudi energetska politika, zato je na tem področju veliko nedorečenosti.

Obotavljanje

Prehod iz premoga v trajnostno prihodnost Šaleške doline je po besedah župana Borisa Goličnika velik izziv, ki zahteva odgovorno, učinkovito in usklajeno delovanje države, lokalnih skupnosti, gospodarstva, predstavnikov delavcev in Evropske unije. Prehod mora biti družbeno odgovoren in gospodarsko vzdržen, saj gre za vprašanje prihodnosti več deset tisoč ljudi, ki živijo in delajo v Šaleški dolini.

»Kot nacionalni koordinator za pravični prehod nimam pristojnosti, da bi pospešil dejavnosti vseh udeleženih v procesu prestrukturiranja regije, vendar želim, da naposled zavihamo rokave. Navajen sem dela, zame so pomembna dejanja. Zamujamo s pripravo projektov za preoblikovanje Šaleške doline, zato se bojim, da evropska sredstva, ki so v ta namen na voljo v skladu za pravični prehod, ne bodo izkoriščena,« je opozoril Goličnik, ki še upa, da se bodo dejavnosti na tem področju po sestanku pri predsedniku vlade vendarle pospešile.

Želi si tudi, da bi bili čim prej znani rezultati preiskave januarske rudarske nesreče v jami Preloge v velenjskem premogovniku, v kateri so umrli trije rudarji, dva od njih sta bila Šoštanjčana. »Tragedija nas je močno pretresla. Upam, da se Slovenija zaveda, da rudarji veliko tvegajo za energetsko neodvisnost naše države. Verjamem, da je za varnost v Premogovniku Velenje poskrbljeno. Po mojem mnenju je težava v tem, da se mora proizvodni proces prilagajati nenehnim spremembah glede količin izkopanega premoga,« je dodal šoštanjski župan.

Selitve iz Pohrastnika

V občini Šoštanj se še vedno ukvarjajo z odpravo posledic predlanskih obsežnih poplav. Samo lani je občina sanirala 50 plazov ter prenovila 11 cestnih odsekov in 7 objektov ob vodi v skupni vrednosti 12 milijonov evrov. V letošnjem šoštanjskem proračunu je v ta namen zagotovljenih 26 milijonov evrov.

Iz poplavno najbolj ogroženega naselja Pohrastnik se bodo stanovalci iz 31 stanovanjskih hiš morali izseliti. »V občinski upravi smo veliko truda vložili v zagotavljanje zemljišča za nadomestno gradnjo. Parcele smo zagotovili na območju pod vilo Široko, kjer je predvidena gradnja 32 stanovanjskih hiš, občina bo predvidoma še to pomlad to območje začela komunalno urejati in bodo prebivalci Pohrastnika lahko še letos začeli graditi nov dom,« je pojasnil in dodal, da se zahvaljuje državi, ki občinam zagotavlja denar za obnovo po poplavah.

Šola in športni park

Med aktualnimi razvojnim naložbami je župan izpostavil lansko ureditev športnega igrišča z umetno travo, kmalu se bo začela gradnja športnega parka, vrednega približno 5 milijonov evrov. Občina, ki je te dni že objavila javni razpis za izvajalca gradbenih del, je na razpisu ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport za športni park pridobila 1,5 milijona evrov, upa tudi na financiranje iz dogovora za razvoj regij. »Nov športni park bo na videz lep kompleks in bo velika pridobitev za našo lokalno skupnost, saj imamo v naši občini radi nogomet. V Nogometni klub Šoštanj je vključenih približno 250 otrok,« je povedal in dodal, da so lani zamenjali stavbno pohištvo v Domu TVD Partizan, letos bodo na tej stavbi obnovili še fasado.

Ker šoštanjsko osnovno šolo, v kateri je 850 učencev in 90 učiteljev, pesti prostorska stiska, bo občina zgradila novo šolsko stavbo za prvo triletje, obstoječo šolo pa bo prenovila.

Kot je še povedal župan Goličnik, po vseh krajevnih skupnostih prenavljajo domove krajanov in športna igrišča, s čimer želijo zagotoviti čim bolj enakomeren razvoj celotne lokalne skupnosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.