Nasilje v družini in alkohol v prometu večna celjska problema
Lani se je na območju Celja povišalo število kaznivih dejanj, in sicer za približno 15 odstotkov v primerjavi z letom prej.

Največji delež predstavljajo kazniva dejanja splošne kriminalitete, sledita gospodarski kriminal in mladoletniška kriminaliteta. Preiskanost kaznivih dejanj je približno 50-odstotna. Gre za podatke Policijske postaje Celje, ki deluje v okviru Policijske uprave Celje, torej se podatki nanašajo samo na območje, ki ga pokriva celjska policijska postaja in ne celotna uprava.
»Glede na leto 2023 je bil lani zaznan porast vseh velikih tatvin, obravnavali smo več vlomov v stanovanjske objekte kot v letu prej, zabeležen je tudi porast števila klasičnih goljufij in primerov nasilja v družini,« je zapisano v poročilu Policijske postaje Celje. Letno poročilo je bilo namreč predstavljeno tudi na zadnji seji celjskih mestnih svetnikov.
Več nasilja v družini
Zaradi nasilja v družini je bilo lani samo na območju Celja podanih 69 ovadb, zaradi zanemarjanja otrok in surovega ravnanja z njimi pa malo več kot 50. Več kot leto prej je bilo v Celju tudi kaznivih dejanj groženj v družini. Več kot 50 je bilo tudi izrečenih ukrepov prepovedi približevanja zaradi nasilja v družini. Primerov nasilja v družini je bilo še več, saj policisti storilcem lahko izrečejo tudi kazni, kadar gre za kršenje javnega reda in miru, to pomeni, da ne gre vedno za kazniva dejanja, ampak tudi za prekrške.
So pa celjski policisti lani veliko napora vložili v odkrivanje medvrstniškega nasilja. V najbolj obremenjenih časovnih intervalih so zagotovili dodatne policiste na terenu in tako ob pomoči drugih enot pristopili k odkrivanju in zmanjševanju medvrstniškega nasilja.
Alkohol še vedno problem
Na območju Celja se je lani zgodila ena smrtna nesreča, v kateri je umrl kolesar, 41 oseb je bilo hudo poškodovanih, lažje 309.
Največ nesreč se je zgodilo v naseljih, in sicer skoraj 70 odstotkov vseh. Še vedno celjske policiste skrbi porast pijanih povzročiteljev prometnih nesreč. Povprečna stopnja alkoholiziranosti pri povzročiteljih je bila 1,39 grama alkohola na kilogram krvi. Najpogostejši vzroki za nesreče so bili nepravilni premiki, prehitra vožnja, neupoštevanje pravil o prednosti in neustrezna varnostna razdalja. Lani se je zgodilo 126 nesreč s pobegom, raziskanih jih je bilo 115.
So pa policisti lani samo v Celju med nadzori prometa zaznali šest tisoč kršitev prometnih predpisov, odredili pa so skoraj pet tisoč preizkusov alkoholiziranosti z alkotestom. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so pridržali 30 oseb. Zaseženih je bilo 92 vozil ter odrejenih 22 izrednih tehničnih pregledov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se