Bodo zaradi administrativne napake ob dober milijon evrov?

##IMAGE-3646551##
Osrednja točka zadnje seje občinskega sveta Sevnica se je nanašala na informacijo svetnicam in svetnikom o gradnji odprtega širokopasovnega omrežja, za katerega je občina dobila sredstva iz evropskega sklada za regionalni razvoj. Zaradi večjih možnosti za pridobitev teh sredstev so Sevničani na razpisu kandidirali skupaj z občinami Mokronog - Trebelno, Trebnje, Šentrupert, Mirna peč in Žužemberk. Gre za javno - zasebno partnerstvo z izbranim izvajalcem, podjetjem GVO, vodilna občina pri projektu pa je Mokronog - Trebelno. V Sevnici se je projekt, z vključenim DDV vreden dobrih 15 milijonov evrov, začel leta 2011 in bil zaključen leto kasneje, ko je GVO zgrajeno omrežje prevzel v upravljanje za 20 let.
A zadeva se je zapletla pri administrativnih postopkih. Ministrstvo za gospodarstvo je maja leta 2009 najavilo javni razpis za pridobitev sredstev iz evropskega sklada, ki je bil objavljen junija 2009. Objavilo je tudi seznam belih lis, 600 za sevniško občino, 1044 pa za vse občine partnerice v projektu. Te so na podlagi objave začele postopke za izbor izvajalca del, ki bo moral pokriti vse bele lise. Občina Sevnica je prijavo na razpis objavila v skladu s tedanjo predvideno vrednostjo projekta, ki je takrat brez DDV znašala slabih 3,5 milijona evrov, kar je pod pragom mejne vrednosti za objavo v uradnem listu Evropske unije, zato te objave ni opravila. Kasneje pa je prišlo do spremembe slovenske zakonodaje, ki je v Sevnici namesto 600 belih lis, te povečala na 2442, posledično pa se je s tem dvignila tudi vrednost projekta. Ta je narasla na skoraj 13 milijonov evrov, pri tej vrednosti pa je obvezna objava projekta tudi v evropskem uradnem listu, česar v Sevnici niso storili, saj jih na to ni opozoril nihče.
A evropska komisija je, na podlagi revizije postopka, zaradi te administrativne napake Sloveniji izrekla denarno kazen, ta pa dobra 2 milijona evrov sedaj terja od konzorcija sodelujočih občin, od tega naj bi polovico zneska plačala sevniška občina. V Sevnici menijo, da je za nenamerno napako kriva država, ki je med postopkom spreminjala zakonodajo, zato bodo svoje argumente dokazovali na sodišču.
Kot smo poročali, so o tožbi države so govorili tudi na zadnji seji občine Mokronog-Trebelno.
Podrobneje v prihodnji številki Dolenjskega lista, ki bo zaradi praznika izšel v sredo, 24. junija 2015.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se