V izolski bolnišnici mladoletnici operirali napačno koleno
V izolski splošni bolnišnici so 16-letni športnici enega od znanih obalnih športnih klubov operirali napačno koleno.

V Splošni bolnišnici (SB) Izola so mladoletnemu dekletu operirali napačno koleno, za nameček naj bi šlo še za športnico, je prvi poročal spletni portal Regionalna Obala. Mladoletnico, 16-letno športnico enega od obalnih športnih klubov, naj bi operirali v predzadnjem tednu marca. Anonimni vir je za portal potrdil, da je bil glede tega sprožen interni strokovni nadzor v bolnišnici.
Medtem je strokovni direktor izolske bolnišnice Tomaž Gantar za Primorske novice potrdil, da se je dogodek res zgodil. Vodstvo bolnišnice in zaposleni napako obžalujejo. Z dekletom in njenimi starši so se že pogovorili. Potrdil je še, da so se v sosednji operacijski dvorani ravno takrat odvijali dramatični dogodki. Operacijska ekipa je tam reševala dve življenji. Neuradno pa naj bi tam - vsaj na začetku - prisostvovali in pomagali tudi nekateri člani ekipe, ki je izvajala operacijo kolena pri 16-letnici, še poroča časnik.
Po njihovih neuradnih in nepotrjenih informacijah naj bi šlo za artroskopijo kolena, ki sicer velja za tehnično zahtevnejšo od klasičnih kirurških posegov, je pa za pacienta minimalno invazivna metoda, ki ne zahteva hospitalizacije.
Medtem so z ministrstva za zdravje sporočili, da so v izolski bolnišnici ukrepali skladno s protokolom. Ministrstvu so namreč poročali o opozorilnem nevarnem dogodku in uvedli interni strokovni nadzor.
Napake v slovenskem zdravstvu
- Kje v postopku je prišlo do napake, še ni jasno, morda je krivo naključje
- Kaj je pokazal izredni nadzor po odstranitvi želodca napačnemu bolniku?
V Sloveniji se je zvrstilo že kar nekaj tovrstnih hudih napak pri obravnavi pacientov. V zadnjih letih je najbolj odmeval primer z Onkološkega inštituta Ljubljana, kjer so pacientu, za katerega so predvidevali, da ima raka, pomotoma odstranili želodec. Dogodek se je odvil novembra 2023. Takrat so tam operirali moškega z diagnozo raka na želodcu, pri čemer so mu želodec tudi odstranili. Čez nekaj mesecev je pacient prejel klic, da so se zmotili, raka pa da v resnici ni imel.
Napaka se je zgodila v okviru histopatološkega pregleda. V Medicinskem centru Barsos so namreč na začetku oktobra 2023 gastroskopijo želodca opravili pri dveh bolnikih, vzorca pa so poslali na inštitut za patologij. V enem od vzorcev je bila ugotovljena prisotnost rakavih celic, v drugem pa rakave celice niso bile prisotne.
»Napačnega« bolnika, ki so mu ugotovili raka, so napotili na Onkološki inštitut Ljubljana, kjer je multidisciplinarni konzilij za rake prebavil glede na histološki izvid svetoval operacijo. Ko so operativno tkivo v skladu s protokolom poslali na pregled na oddelek onkološkega inštituta za patologijo, se je izkazalo, da v tkivu v resnici ni bilo raka. V Medicinskem centru Barsos so nato onkološki inštitut obvestili, da je najverjetneje prišlo do zamenjave vzorcev med bolnikoma.
Operacija prostate
Znan je tudi primer iz maja 2023, ki se je odvil na UKC Ljubljana. Tam so zaradi napake na Inštitutu za patologijo medicinske fakultete, kjer so napačno procesirali vzorec prostate, pacienta operirali obsežneje, kot bi ga sicer.
»Na osnovi napačnega patološkega izvida ter kliničnih okoliščin in slikovnih izvidov je bil v UKC Ljubljana izveden za tovrstno diagnozo indiciran kirurški poseg, ki je bil sicer obsežnejši, kakor bi bil v primeru negativnega patohistološkega izvida. Tudi sicer bi bil pri pacientu indiciran operativni poseg. Pacient je po operaciji okreval v skladu s pričakovanji,« so zadevo pozneje potrdili v UKC Ljubljana. O rezultatih analize je UKC tudi takoj obvestil bolnika, ki nadaljuje zdravljenje v urološki ambulanti kliničnega centra.
Pozabili na gazo
Odmeven je bil še primer pacientke, ki so ji leta 2017 med carskim rezom v trebuhu pozabili gazo. Kot je pozneje poročal Dnevnik, so zdravniki to ugotovili šele tri leta pozneje med operacijo. Pacientka je imela sicer po porodu številne zdravstvene težave, vključno z glavoboli in vnetjem sečil. Pozneje je v predelu levega jajčnika zatipala še bulo, pri čemer je ultrazvok pokazal, da gre za tumor, ki ga je treba odstraniti.
Pri operaciji, ki so jo izvedli oktobra 2020, so nato ugotovili, da so zdravniki pri carskem rezu v trebuhu ženske pozabili kompreso iz gaze, ki se je spremenila v fibrozno tvorbo. Njene zdravstvene težave so se po odstranitvi končale, pacientka pa se je odločila za odškodninsko tožbo, ki jo je dobila. Zavarovalnica ji je morala izplačati slabih 19.000 evrov odškodnine.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se